Kapsch kritizuje způsob, jakým ministerstvo nakládá s citlivými daty

28.06.2017 14:17

Správci mýtného systému, společnosti Kapsch, vadí způsob, jakým Ministerstvo dopravy nakládá s citlivými daty v tendru na správu mýtného systému po roce 2019. Firma kritizuje to, že úředníci vydávají datová média s citlivými informacemi každému z uchazečů. V původní dohodě měli citlivé informace získat pouze uchazeči, kteří prošli kvalifikací a kteří podepíšou dohodu o mlčenlivosti, řekl dnes ČTK mluvčí Kapsche David Šimoník.

Kapsch kritizuje způsob, jakým ministerstvo nakládá s citlivými daty
Foto: archiv red
Popisek: Typický obrázek na D1 - stojící kolona

Podle ministra Dana Ťoka (za ANO) ale úřad uchazečům žádná citlivá data nepředává.

„Rozdávají na USB discích více než 70 tisíc stran citlivé dokumentace komukoliv, kdo si o ně požádá. To je nelogické, nedomyšlené a krajně hazardní,“ uvedl ředitel Kapsche v Česku Karel Feix.

Podle Ťoka předávané informace nejsou citlivé povahy, uchazeči o zakázku se nedostanou ke zdrojovým kódům nebo jiné zneužitelné informaci. Úřad navíc uchazečům dává pouze ty informace, které jsou majetkem státu. „My jsme s Kapschem podepsali dodatek a ten dodatek definuje, že můžeme data, která jsou ve vlastnictví státu, dávat účastníkům soutěže,“ řekl Ťok.

Podle Feixe ale rozdávání uvedených dat bezpečnost systému, který má být v provozu ještě zhruba tři roky, ohrožuje. Ministerstvo proto firma vyzvala, aby s vydáváním dat přestalo. Pokud se tak nestane, je Kapsch připraven obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) či dát podnět k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ).

Tendr na provozovatele mýtného systému vypsalo Ministerstvo dopravy v polovině měsíce. Za deset let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Očekává ale, že konečná cena nabízená uchazeči bude výrazně nižší. Nyní za roční provoz systému platí přibližně 1,5 miliardy korun ročně.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…