Kardinál Duka ke kauze Lidl: Zatím mažou kříže z fotografií, brzy je možná budou i strhávat

03.09.2017 15:38

Kardinál Dominik Duka se nezdržel kritiky, která se snesla na obchodní řetězec Lidl. Ten na některých obalech retušoval kříže z řeckých kostelů. Podle Duky jde o bezprecedentní a nekulturní akt. Píše o tom server iRozhlas.cz.

Kardinál Duka ke kauze Lidl: Zatím mažou kříže z fotografií, brzy je možná budou i strhávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

Duka totiž napsal dopis řeckému velvyslanci v Praze, kterému v celé kauze vyjádřil podporu. Napsal to, že přestože se představitelé obchodního řetězce omluvili, nezbaví se hořké chuti z toho, v jakém světě žijeme.

Lidl odmazal kříže z řeckých kostelů na některých výrobcích a letácích v rámci propagace řeckého týdne ve svých obchodech. Za svůj krok se sice omluvil, ale předtím jej zdůvodňoval politickou a kulturní neutrálností. 

Původní text ZDE.

Duka k tomu dodal, že zatím jde jen o falšování fotografie, brzy však může jít o reálné odstraňování křížů. V dopise řeckému velvyslanci pak uvedl, že naše evropská civilizace je tvořena několika kořeny. „Řecká demokracie a filozofie je jedním z těch nejdůležitějších,“ podotkl s tím, že jejich neznalost, ignorování a potlačování jejich vnějšího výrazu svědčí o prioritách, které mají někteří obchodníci.

„Prosím, abyste přijal těchto pár řádků jako výraz podpory Vaší krásné zemi a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva,“ uzavřel svůj list Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…