Kardinál Duka se obořil na Halíka za jeho slova o přijímání uprchlíků

7. 5. 2016 11:11

O nedůvěře k církvi, islámu, vztahu s prezidentem Milošem Zemanem i migrační krizi pohovořil v obsáhlém rozhovoru Lidových novin kardinál Dominik Duka.

Kardinál Duka se obořil na Halíka za jeho slova o přijímání uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka a prezident Miloš Zeman
reklama

Jak Duka uvádí, to, že má blízko k současné hlavě státu, neznamená, že bude souhlasit s každým prezidentovým krokem. „Pokud se však v kostelích modlíme za představitele státu, musíme o nich tak také mluvit. Každý máme chvilku, kdy si na ně zanadáváme, ale také vím, že takto nemohu vystoupit na veřejnosti,“ uvedl Duka s tím, že přímou volbu prezidenta nevnímá pozitivně, neboť rozdělila společnost.

Podle Duky je i přes průzkum, že Česká republika je nejateističtějším národem v Evropě, počet návštěvníků v posledních dvaceti letech v českých kostelech stabilní. „Proměňuje se věková hranice, církev mládne a ve smyslu praktikujících neztrácí, ale naopak získává. Ovšem neplatí to plošně, jsou oblasti, kde vidíme úbytek, což je dáno i vylidňováním určitých oblastí, a na druhé straně přírůstek akumulací. Když si vezmeme konkrétně Prahu, je tu velká koncentrace vysokoškolských studentů, nejen těch univerzitních, ale i z různých soukromých vysokých škol,“ uvedl Duka.

Následovalo i téma migrační krize a islámu. „Strach před imigrací není z větší části ani islamofobie, ani šovinismus. Je to normální úvaha, která vychází z toho, že minulý rok tato divoká migrační politika přinesla jistá rizika a problémy,“ podotýká Duka a všímá si toho, že uprchlíci nemají zájem o země Visegrádské čtyřky.
 
„Ona existuje historická paměť i pro uprchlíky, zde bylo to velké bojiště mezi expanzí islámu a obranou křesťanské Evropy, to může hrát roli. Zcela jistě jsou v tom i sociální otázky, v koloniálních zemích se uprchlíci také snadněji domluví anglicky či francouzsky, roli hraje i silná přítomnost turecké menšiny v Německu,“ zdůvodňuje Duka uprchlický zájem. 
 
Zároveň si všímá i dvou extrémních způsobů reagování na migrační krizi. „Ten jeden nechce vidět problémy, nevidí, že existuje i politika džihádistů a otázka sociálního zabezpečení. Když někteří naši občané demonstrují za přijetí milionu nebo i neomezeného počtu uprchlíků, museli bychom jim také položit otázku, jestli jsou ochotni se zříci čtvrtiny svých příjmů. Pak je druhý extrém těch, kteří řeknou ani noha, a společně se obracejí do šovinistické a zcela nerozumné pozice. Víme, že mezi uprchlíky jsou lidé, kteří utíkají, aby si zachránili život. S řešením uprchlické krize ale již nelze váhat,“ myslí si Duka.
 
Podle jeho názoru není možné zastavit válečný stav v zemích konfliktu bez vojenské přítomnosti, bez mírových sborů, je nutné obnovit infrastrukturu. „Pokud se dnes říká, že nejsme ochotni nikoho přijímat, není to pravda. Pražská arcidiecézní charita i další charity na tom pracují, máme zařízení i programy. Církev to samozřejmě nemůže dělat sama, stejně jako v jiných oblastech. Církev není politickou stranou, nemůže si také dovolit popírat úlohu státu. Je tu spolupráce s ministerstvy a dalšími státními složkami, které se touto problematikou zabývají,“ obhajoval českou církev Duka. Uvedl také, že není možné jen tak jednoduše říct, že otevřeme hranice. „Občané by měli být vládě opravdu vděční, že postupuje rozumně,“ dodal.
 
Duka se ve svých slovech opřel také do kněze Tomáše Halíka. Podle něj bylo jeho vystoupení, v němž hovořil o přijímání uprchlíků, emotivně přeexponované. „Církev má svůj hlas a to je hlas České biskupské konference. K tomu, jak vystupuje určitý kněz, má jeho biskup právo se vyjádřit. Tady také používám své autority. Nepoužívám jí často, ale musí být chvíle, kdy je třeba říci své,“ podotkl Duka.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …