Kardinál Vlk napsal do novin, co nám podle něj chybí

23.12.2014 9:51

Proč katolická církev slaví Vánoce 25. prosince, zatímco pravoslavná až 6. ledna? Proč se v minulosti vánoční svátky vůbec neslavily, na rozdíl od Velikonoc? Na tyto otázky přináší odpovědi v předvánočním zamyšlení, které publikovala úterní Mladá fronta Dnes, kardinál Miloslav Vlk. Zmiňuje také, že nyní panující radostná vánoční atmosféra nám připomíná, co naší společnosti, našim mezilidským vztahům značně chybí a co by bylo vhodné v určité míře rozšířit i mimo sváteční období.

Kardinál Vlk napsal do novin, co nám podle něj chybí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk

Nejprve kardinál vysvětlil, proč pravoslavná církev slaví Vánoce až 6. ledna. Příčinou je to, že v 16. století provedl papež Řehoř reformu kalendáře, aby upravil naše zpožďující se kalendářní počítání času se skutečnými východy slunce. Jen přestupný rok totiž toto zpožďování nestačil vyrovnávat. „A proto se po 4. říjnu 1582 vynechalo 10 dní kalendáře a hned nastoupil 15. říjen,“ vysvětlil Vlk s tím, že tato gregoriánská reforma nebyla tehdy přijata pravoslavnými církvemi. Ty tak dosud užívají kalendář podle starého, juliánského počítání.

Každý člověk se rád ponoří do slavnostní atmosféry

Kardinál Vlk vysvětluje i skutečnost, proč Vánoce slaví i společnost, která není většinově náboženská. Příčinu vidí v tom, že každý člověk se během „šedi všedních dnů rád zastaví, aby se ponořil do nevšední slavnostní atmosféry.“

Podle Vlka jsou Vánoce také „svátky krásných přání v celé společnosti.“ Jejich vlna prý vytváří radostnou sváteční atmosféru, „že si na nás druzí vzpomenou.“ Vánoce jsou podle kardinála také svátky obdarovávání. „Vlna dárků jako výraz pozornosti a uznání. Tato sváteční zkušenost nám připomíná, co naší společnosti, našim mezilidským vztahům značně chybí a co by bylo vhodné v určité míře rozšířit i mimo sváteční období,“ domnívá se církevní hodnostář.

Vánoce se dříve neslavily, překryly je Velikonoce

Zmiňuje také historickou pozoruhodnost. Totiž že v minulosti se na Ježíšovo narození nevzpomínalo a Vánoce se tudíž neslavily, protože tuto událost překryly Velikonoce, což je oslava toho, že Kristus vstal z mrtvých. „Teprve koncem druhého století po Kristu byly v kalendáři zmíněny Vánoce, oslava Kristova narození,“ uvedl Vlk.

Připomněl, že náš letopočet spočetl, byť poněkud chybně pro nedostatek historických pramenů s rozdílem asi sedmi let, až v pátém století benediktinský mnich Dionysius Exiguus. Do té doby se letopočet tradičně počítal podle let vlády římských císařů. „Když se říše římská v r. 476 rozpadla a křesťanství bylo v té době už poměrně rozšířené, za základ letopočtu se vzalo narození „krále králů“ – Krista,“ vysvětlil kardinál Miloslav Vlk.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…