Kardinál Vlk před volbami radí svým ovečkám: Nevolte komunisty

18.10.2013 20:40

Pražský arcibiskup Dominik Duka vybídl k hojné účasti v blížících se předčasných volbách, přičemž lidé by si podle něj měli uvědomit, že během nich půjde také o volbu pro nebo proti demokracii. Duka míní, že svým rozhodnutím ve volbách má křesťan povinnost chránit demokracii, spravedlnost a morální hodnoty. Duka ve svém vyjádření k volbám v Katolickém týdeníku nezmiňuje žádnou politickou stranu.

Kardinál Vlk před volbami radí svým ovečkám: Nevolte komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

"Svoboda a demokracie nejsou špatné, ale mohou být zneužity nemravnými a nezodpovědnými lidmi. My věřící proto musíme volit demokracii a především mravnost," uvedl kardinál Duka v Katolickém týdeníku. Lidé by měli při rozhodování o tom, komu hodí hlas, nadřadit duchovní hodnoty a lidskou čest nad pozemské výhody, podotkl Duka. 

Koho konkrétně by měli lidi volit, Duka neuvedl. "Rád bych jen zdůraznil, že občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana a volby jsou velmi významnou příležitostí, jak se podílet na utváření společnosti," zdůraznil. Podle Duky je nutné si uvědomit, že volby se konají v době společenského napětí a ekonomické krize a v době, kdy se znovu rozhoduje o demokracii. "Svoboda a demokracie, kterou jsme získali po pádu komunismu, není danost, o kterou bychom se nemuseli starat," dodal.

Kardinál Vlk nedoporučuje volbu komunistů

Kardinál Miloslav Vlk se pak na svém webu vyslovil proti KSČM. "V KSČM žijí stalinistické ideje a kandidáti na předních volebních místech je zastávají. Strana se nikdy přímo a výslovně nezřekla kriminální ideologie minulosti," podotkl Vlk.

Biskupové podle Vlka vyzývají ke zkoumání volebních programů a předvolebních projevů jednotlivých stran. "Varují před nereálnými populistickými lákavými sliby a radí seriózně zkoumat stranické programy. Nejen sami, ale poradit se i s druhými," zmínil Vlk.

Biskupové shodně vyzývají, aby si věřící všímali, jestli se v programech i slovech politiků objevuje úsilí o obnovu důležitých duchovních a morálních hodnot pro naši společnost, napsal Vlk. "Protože tento závažný nedostatek v podstatě způsobil dnešní nejen politický, ale i ekonomický neutěšený stav společnosti," dodal Vlk.

Před posledními sněmovními volbami v roce 2010 biskup Jan Malý zveřejnil text rady Iustitia et Pax při České biskupské konferenci, který nepřímo kritizoval politiku ČSSD a ODS a doporučil vybírat z malých politických stran. Proti textu se ohradili někteří politici. Od vyznění textu se ale distancoval i tehdejší předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…