Britskélisty.cz poukazují na historickou tradici sociální demokracie, která se vždy v různých zemích prezentovala jako bojovnice proti bohaté a mocné církvi a proti klerikalismu. Zároveň se sama stávala obětí komunistických, fašistických a zvláště nacistických režimů.
Prezident Masaryk pojímal moderní dějiny západní Evropy jako boj demokracie s katolickou teokracií. V souladu s tímto postojem je jisté, že i on by se proti církevní restitucím postavil. „Je proto snad masarykismus blízký komunismu či nacismu?“ tázají se Britskélisty.cz. Naopak je důležité si podle nich vzpomenout na fakt, že právě římskokatolická církev se na fašistických režimech aktivně podílela.
Majetek církve kdysi získaly podle pravidel feudálních vlád, která dnes považujeme za nespravedlivá a proticivilizační, neboť zahrnovaly porobu obyvatel či útlak žen a menšin. Z tohoto důvodu je zcela legitimní požadovat, aby církve měly malou ekonomickou a politickou moc, uvedly Britskélisty.cz, aniž by to mělo něco společného s nacismem či komunismem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem