Karel Schwarzenberg promluvil o svých restitucích a o studentech

06.12.2016 9:02

Prolomily vaše restituce Benešovy dekrety? Co říkáte na to, že velvyslankyní USA u nás by se mohla stát paní Trumpová? Jak se šíří populismus? Na tyto i další otázky, které se objevily na jeho profilu na serveru ParlamentníListy.cz, odpověděl v poslední době bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg promluvil o svých restitucích a o studentech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg pronesl svůj tříkrálový projev v Obecním domě

„Jak to bylo s vašimi restitucemi? Prý došlo k prolomení Benešových dekretů?“ zajímalo jednoho ze čtenářů. „Těžko u mě mohlo dojít k prolomení Benešových dekretů, protože se naše rodina, včetně mé matky, která byla původem Rakušanka, nepřihlásila během okupace k německému občanství. Můj otec velel povstání na Miroticku 5. května 1945 jako důstojník československé armády. Že došlo k prolomení Benešových dekretů, jsou pouhé fámy,“ vysvětlil Schwarzenberg.

Pavla Stloukala zajímalo, jakým způsobem se šíří populismus. Poukázal na to, že jak v případě zvolení Miloše Zemana, tak i Donalda Trumpa či v případě brexitu měli podporu médií i establishmentu jejich soupeři. „Populismus se samozřejmě dá definovat, dle obsahu i formy i výraziva, stačí se jen podívat na odbornou literaturu, která o tom bohatě pojednává. Ve všech třech případech jsem sám vypozoroval, že podpora různých sdělovacích prostředků i části establishmentu byla na straně pozdějších vítězů. Ta podpora nebyla jednoznačná ani ve Státech, ani v Británii, ani v Čechách,“ tvrdí Schwarzenberg.

Další čtenář se ptal na to, zda si Schwarzenberg myslí, že se nyní opakuje situace z doby před rokem 1989. „Tehdy také šli studenti do ulic bojovat za demokracii a svobodu a teď se svolávají znovu. Opět jsou studenti uráženi, zejména prezidentem a jeho příznivci, přitom oni jsou naše budoucnost,“ uvedl čtenář.

„Ještě nejsme v příliš podobné situaci jako v roce 1989, ale pravda je, že se studenti pomalu probouzejí, ne kvůli tomu, že by byli uráženi, ale kvůli neutěšenému stavu a vývoji v České republice,“ odpověděl Karel Schwarzenberg.

Další dotaz směřoval k tomu, že by se novou velvyslankyní USA v naší zemi mohla stát exmanželka Donalda Trumpa, která je Češka. „Nejsem příliš velkým příznivcem tzv. political appointies. Já se spíše klaním k tomu, aby velvyslanci byli profesionální diplomaté. Je to systém, který se více osvědčil,“ reagoval Schwarzenberg.

„Co usuzujete o z čínské strany zrušené návštěvě Jurečky? A co si o tom máme myslet my? Jsou naše dobré vztahy ohroženy, nebo se embargo vztahuje jen na lidovce?“ ptal se další čtenář. „Pokud vím, návštěva pana ministra Jurečky nebyla zrušena, jen nastalo snížení přijímacího ranku našeho čínského protějšku. Naše vzájemné vztahy nejsou vůbec ohroženy. Šlo o gesto, které čínská strana musela udělat v reakci na to, že lidovecký ministr Herman přijal Jeho Svatost dalajlámu a pan Jurečka s ním solidarizoval,“ vysvětlil Schwarzenberg.

Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…