Karel Schwarzenberg se rozjel v novinách. Téma: Jasné

24.02.2015 10:30 | Zprávy
autor: jav

V minulém týdnu se na Pražském hradě sešli k debatě o zahraniční politice prezident Zeman s premiérem Sobotkou, ministry zahraničí a obrany a předsedy obou parlamentních komor. Na stránkách Lidových novin se k tématu debaty vyslovil i nepozvaný zahraničněpolitický expert opozice Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg se rozjel v novinách. Téma: Jasné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Ten ocenil, že k setkání došlo, ale jeho výsledek prý vzbuzuje podiv. Zejména předsedu TOP 09 fascinovalo, že všude v médiích bylo prezentováno, že se na setkání probírala „otázka Ukrajiny“. Účastníci se podle něj pečlivě vyhýbali tomu, aby agresi a válku nazvali pravým jménem, a vznikla z toho takto nic neříkající formulace.

„Zdá se mi, že účastníci tohoto setkání jednali přesně v duchu klasické věty Carla von Clausewitze, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, protože ve skutečnosti je samozřejmě na východní Ukrajině toho času válka. A agresor nemá valné chuti tento pro něj úspěšný proces ukončit,“ píše Schwarzenberg.

Schwarzenberga zaujalo, že se zahraničněpolitičtí experti skoro vůbec nevěnovali nám geograficky blízké ruské agresi na Ukrajině, ale o to více dumali nad terorismem Islámského státu. Přitom se podle předsedy TOP 09 jedná o pouhou „bandu vrahů“, nikoliv státní útvar, takže není důvod, aby se jimi tolik zabývali experti na zahraniční politiku. „Na východě Ukrajiny je každodenně zabito nebo zmrzačeno nepoměrně více lidí, než kolik je dohromady obětí teroristických útoků v Evropě za dlouhá léta, a děje se to nedaleko našich hranic,“ upozorňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Poradce

Dobrý den, nemyslíte, že je zvláštní, že je váš poradce prošetřován policí až poté, co vám skončil mandát premiéra? Na mě to teda působí dost nedůvěryhodně a vzbuzuje to ve mně pochybnosti o nezávislosti policie. Nebo máte nějaké vysvětlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozivý případ. Cyril Svoboda popsal vážné selhání Lipavského

13:29 Hrozivý případ. Cyril Svoboda popsal vážné selhání Lipavského

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda v bilančním komentáři pro ParlamentníListy.cz tvrdě hodnotí p…