Katalánsko: Drsná vyjádření. Výzva z Moskvy. A naprosto příšerná VIDEA

01.10.2017 18:06

V Katalánsku to dál vře. Ačkoli není jisté, kolik lidí by přišlo k referendu a kolik z nich by hlasovalo pro samostatnost Katalánska, centrální vláda v Madridu se postavila tvrdě proti konání referend. Policie už zranila stovky lidí, kteří se chtěli v referendu vyjádřit. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana opět neváhal a sepsal na toto téma krátkou poznámku. Ne nepodobnou tomu, když EU přirovnával k nacistické třetí říši.

Katalánsko: Drsná vyjádření. Výzva z Moskvy. A naprosto příšerná VIDEA
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Někteří obyvatelé Katalánska by se rádi vydali k volebním místnostem a rozhodli o nezávislosti své země. Centrální vláda v Madridu to však zakázala. Referendum v neděli ráno sice i tak odstartovalo, ale ukázalo se, že vše nebude tak úplně v pořádku, protože lidé mohli hlasovat opakovaně. Kromě toho policie znemožňuje lidem vstupovat do volebních místností, a to poměrně tvrdě. Strážci zákona zranili při střetech stovky lidí.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček se k tomu vyjádřil na sociálních sítích. „Evropské hodnoty se nejlépe prosazují prostřednictvím těžkooděnců. Probruselští Hujeři nám to jistě vysvětlí, stejně jako v případě migračních kvót nebo zákazu tuzemáku,“ napsal Ovčáček. A později doplnil na Twitteru: ,,Ve Španělsku nám názorně ukazují, jak s námi zatočí, když budeme "zlobit".

Anketa

Měli by Katalánci mít možnost vyjádřit se v referendu k případnému rozchodu se Španělskem?

98%
2%
hlasovalo: 5043 lidí

Někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se podivoval nad tím, že střety policejních těžkooděnců s občany jdoucími k referendu jsou vůbec možné. „Toto je Evropa? Členský stát EU ve 21. století??? Ufff,“ napsal doslova politik.

Kandidát Okamurovy SPD Jiří Kobza se k tématu vyjádřil obsáhleji. Podivoval se především nad tím, že Česká televize informuje především o tom, že referendum v Katalánsku je nelegální. Kobza si klade otázku, proč tomu tak je?

„Tak nějak se ta pravda a láska vytrácí, když to jde proti zájmům EU a korporací, že? Představa samostatného Katalánska, které nebude členem EU, nebude spoutané Lisabonskou smlouvou ani vydané smlouvou CETA napospas korporacím, to je asi hříšná myšlenka! 337 zraněných před 16. hodinou a nikdo v našem mainstreamu se jich nezastane a neřekne, proč Katalánci směli hlasovat o členství Španělska v EU, ale o své samostatnosti už ne?“ zeptal se.

K situaci v Katalánsku se vyjádřil člen horní komory parlamentu Ruské federace Konstantin Kosačev, který vládu v Madridu vyzval, aby s obyvateli Katalánska vedla dialog, protože jinak se budou jejich rozpory jen prohlubovat a všechno může dokonce skončit i rozpadem státu, což se prý ukazuje už na Ukrajině. Jeho vyjádření přinesla ruská agentura TASS. „Stát by měl mluvit se svými občany, měl by hledat shodu. Tak to děláme my v Rusku,“ uvedl politik.

Celý článek naleznete zde.

Následně poukázal na to, že případ Katalánska je po nedávném referendu v Kurdistánu ukázkou toho, s jakými problémy se dnes řada zemí světa potýká. Na jedné straně dnešních problémů stojí požadavek na územní celistvost a na straně druhé právo na sebeurčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…