Katastrofický způsob uvažování, rozčiloval se v ČT nad Schillerovou a jejím návrhem rozpočtu europoslanec od Kalouska

26. 8. 2018 14:12

Dopočítávání do padesáti miliard schodku je dopočítávání ministryně financí Aleny Schillerové z hnutí ANO. Na velké změny ve státním rozpočtu na příští rok už mnoho času nezbývá. Vláda musí rozpočet poslancům poslat do konce září. Doposud kabinet počítal s kritizovaným schodkem padesáti milard korun. V nedělních Otázkách Václava Moravce minstryně financí oznámila, že se schodek rozhodla ještě snížit. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by ale měl být v době ekonomického růstu rozpočet vyrovnaný. Europoslanec Luděk Niedermayer je toho názoru, že se jedná o nezodpovědný způsob. „Není to maximum možného a je to katastrofické uvažování,“ říká.

Katastrofický způsob uvažování, rozčiloval se v ČT nad Schillerovou a jejím návrhem rozpočtu europoslanec od Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

Vláda deklarovala, že do Poslanecké sněmovny předloží schodek státního rozpočtu na příští rok ve výši padesáti miliard korun. Vypadá to proto, že Schillerové zadlužení státu dělá velké starosti. To ale sama odmítá. „Stále hovoříme o schodku státního rozpočtu. Málo se ví, že musíme posuzovat celkově veřejné finance,“ řekla s tím, že sice Ministerstvo financí připravuje státní rozpočet podle zákona o státním rozpočtu, ale podílí se na něm i rozpočty krajů, obcí, veřejných institucí a fondů. „Celé tyto veřejné finance jsou dlouhodobě v přebytku. Pohybují se okolo 1,1 procenta plus HDP. Je to třetí nejlepší přebytek v rámci EU,“ zdůraznila.

Moravec však na její argumentaci reagoval s tím, že o to horší přece je, když celkově veřejné finance jsou v přebytku a státní rozpočet navrhují s padesátimiliardovým schodkem. Podle ministryně je ale potřeba se podívat na to, že stát je soumar, který to celé z velké části táhne. Poukázala na to, že se v loňském roce změnilo rozpočtové určení daní. To znamená, že ve prospěch rozpočtu krajů a obcí jde tak v průměru dalších 30 až 35 miliard, které by byly jinak ve státním rozpočtu,“ řekla s tím, že pokud se mění rozpočtové určení daní, tak to logicky potom chybí.

Zmínila i to, že stát na základě nové makroekonomické prognózy předpokládá tlak na růst mezd, protože roste i výkon ekonomiky. Vzhledem k tomu, že daňové a sociální odvody tvoří více než padesát procent příjmů rozpočtu, lze tak prý očekávat vyšší příjmy. A tím i nižší schodek. „Já se rozhodla, že předložím návrh státního rozpočtu se schodkem čtyřicet miliard,“ prozradila Schillerová, která tedy o deset milard snižuje původně plánovaný padesátimiliardový schodek. „Musím být nyní pragmatik a naplnit základní priority této vlády,“ řekla a dodala, že v prvním kole požadovaly resorty 150 miliard. V druhém kole dalších 40 miliard. „Nikdo nebyl uspokojen plně. Byly uspokojeny ty priority, které uspokojené být musí. A přesto předkládám čtyřicetimilardový schodek. Já to považuji za úspěch. A ambiciózní v podmínkách, které v tuto chvíli mám,“ dodala ministryně financí.
 

Anketa

Je Miroslav Kalousek dobrý politik?

8%
92%
hlasovalo: 16056 lidí
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová je však toho názoru, že když je ekonomika v takto dobrých dobách na vrcholu cyklu, tak by měl být rozpočet vyrovnaný. „Na vládě jsem svědkem soustavného usílí ministryně Schillerové apelovat na své kabinetní kolegy a vidím, jak težká situace je,“ řekla s tím, že všichni ministři mají stále natažené ruce ke spoustě priorit, které jsou oprávněné z lidského sociálního hlediska. Ovšem úkol Ministerstva financí je tyto oprávněné extrémní požadavky vybalancovat, aby na ně byly peníze letos, napřesrok i v budoucnu.

„Nejsilnějši tlak je ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. To je skutečně nějvětší resort a největší kapitola. Tam je skutečně v genetické výbavě říkat heslo „Zdroje jsou a pokud ne, někde je najít musíme“,“ zdůraznila Zamrazilová s tím, že nově ohlašené číslo schodku čtyřiceti miliard je podle ní v současné době maximum možného. „I tak ale budu na vládu chodit nadále a budu tam dávat své věcné argumety, podložené čísly. Budu doufat, že jim bude naslouchat nejen Schillerová, ale i ostatní ministři,“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady.

To podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) snížení schodku na čtyřicet miliard rozhodně není maximum možného. „Nová vláda desítkami miliard silně zatěžuje tento rozpočet i budoucí. „To, jakým způsobem nyní vláda přistupuje k rozpočtu, je neodpovědné chování,“ upozornil a doplnil, že odpovědnost by měla stát na tom, že nepřemýšlí pouze o tom, jak to dopadne v příštím roce, ale jak to celé bude vypadat v letech příštích.

Jeho obavy, které má, prý také potvrdilo nedávné vyjádření vrchního ekonomického poradce premiéra, když při diskuzi o důchodech řekl, že nechápe, proč bychom se měli bavit o tom, jaké budou důchody za padesát let. „Nechápu, že někdo k tomu přistupuje tak, jako by nešlo vůbec o to, jak se celý rozpočet vyvíjí. Tady jde asi o to, co ten dnešní rozpočet udělá s dnešními voličskými preferencemi. A to je katastrofický způsob uvažování,“ uzavřel Niedermayer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …