Katolická církev znovu usiluje o Hrad. Chce svatojiřskou baziliku a klášter

5. 3. 2014 21:54

Katolická církev chce na druhý pokus získat v rámci restitucí cenné stavby na Pražském hradě, konkrétně má zájem o vlastnictví baziliky sv. Jiří, jedné z nejvzácnějších románských staveb u nás, a také přilehlého Jiřského kláštera. Zprávu přinesla Česká televize.

Katolická církev znovu usiluje o Hrad. Chce svatojiřskou baziliku a klášter
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad
reklama

Červená budova baziliky svatého Jiří je vzdálená jen padesát metrů od katedrály svatého Víta. O klášter i o baziliku požádala církev na poslední chvíli těsně před Vánoci. „Jsou to budovy, které patřily církvi, patřily matici. A v okamžiku, kdy nedošlo k dohodě před uzavřením výzev, jsme o ně požádali," uvedl pro Českou televizi generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Bazilika svatého Jiří na Pražském hradě patří k nejstarším českým kostelům. Kolem roku 920 ji nechal postavit kníže Vratislav I. jako druhý kostel v tehdejší oblasti Prahy. V interiéru je pohřbeno hned několik Přemyslovců, mezi nimi například svatá Ludmila.

Prezident Miloš Zeman už v lednu České televizi řekl, že je ochoten jednat o předání Jiřského kláštera a o navrácení poměrně zanedbané nedaleké budovy Nového probošství. „Proč bychom měli církvi bránit, aby tyto budovy opravila a pak je používala ke svým kulturním účelům…“ uvedl tehdy.

Naopak například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr financí Andrej Babiš vydávání nemovitostí v areálu Pražského hradu jednoznačně odmítají z důvodu, že areál Hradu je unikátní místo a součást české státnosti. Naopak pravicová opozice proti případnému vydání některých budov v areálu Pražského hradu nic nenamítá. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

11:05 Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Han…