Katyň – Stalinský masakr opět knižně

26.01.2016 15:52

Katyňský zločin je označení pro povraždění polských válečných i civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce, které provedla NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 tisíc mužů, zejména důstojníků a příslušníků inteligence.

Katyň – Stalinský masakr opět knižně
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Kniha Katyň. Stalinský masakr a triumf pravdy přináší pohnuté svědectví o nebývalé schopnosti lidí přestát ty nejnesnesitelnější formy tyranie. Je nejen dokonalou analýzou ničivého masakru v Katyni, ale současně i něco mnohem důležitějšího – je to hluboce působivé svědectví o duchovní síle obětí tohoto zločinu a o definitivním triumfu pravdy. Paul Allen, autor, se neskrývá se sympatiemi k polskému národu a chápáním jeho mentality. Ve snaze odhalit pravdu je neúmorný a důsledný. Katyň je pro něj symbolem celého tragického osudu Poláků za druhé světové války a především pak vražedné Stalinovy politiky.

„Poláci, o nichž se v této knize píše, stejně jako činy jiných, nesmí být nikdy zapomenuty. Paměť toho, jak statečně bojovali a jak přežili, bude jediná spravedlnost, jíž se jim dostane,“ konstatuje v úvodu rozsáhlé publikace její autor  Paul Allen. Český protějšek, plukovník Eduard Stehlík, v předmluvě k českému vydání dodává: „Kniha vedle u nás mnoha jen málo známých faktů přináší i znepokojivé otázky o vině a trestu, o spravedlnosti a dlouhé době, která musela uplynout od chvíle, kdy byl zločin spáchán.“

Rozsáhlý titul vydal Knižní klub.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …