Kauza Skripal: Objevila se tajná zpráva, kterou zachytili britští zpravodajci v den otravy

10.04.2018 9:47

Britský deník Express přináší další informace ke kauze bývalého ruského agenta Skripala, který byl společně se svojí dcerou před pěti týdny údajně otráven jedem Novičok. Britové zveřejnili důkaz, který prý nasvědčuje vině Ruska.

Kauza Skripal: Objevila se tajná zpráva, kterou zachytili britští zpravodajci v den otravy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Státní znak Ruské federace

Ruská strana od začátku tvrdí, že Britové nemají žádné důkazy, které by potvrzovaly, že za použitím Novičoku stojí Moskva. Premiérka Theresa Mayová, ministr zahraničí Boris Johnson i další britští představitelé však dávají od prvního dne od zveřejnění případu najevo, že mají o vině jasno. Také proto vláda Velké Británie přistoupila k vyhoštění 23 ruských diplomatů a vzájemné vztahy obou zemí se dostaly na bod mrazu.

Deník Express nyní zveřejnil další střípek do mozaiky, který dává spíš za pravdu britské verzi. Pokud je tedy tato verze pravdivá a nejde jen o součást zpravodajských her, které média ani jejich konzumenti nemají šanci rozkrýt. Na světlo se nyní každopádně dostala informace, že britští zpravodajci v den otrávení Skripalových, tedy 4. března, zachytili zprávu, kde se hovořil o úspěšném doručení jakéhosi „balíčku“.

Anketa

Koho byste vybrali do čela KSČM?

hlasovalo: 8328 lidí
„Balíček byl doručen,“ bylo řečeno v zachycené zprávě britskými zpravodajci v jižní části Kypru. Navíc neznámý odesilatel psal o tom, že dvě osoby úspěšně dorazily na místo určení. Zpráva byla odeslána z místa poblíž Damašku do Moskvy. Podle nejmenovaných zdrojů v té chvíli zpravodajci nevěnovali zprávě příliš velkou pozornost. Zpětně si však uvědomili, že má patrně přímou spojitost s použitím Novičoku proti Skripalovým.

Jak uvádí Express, důkazy proti Rusku mají dvě roviny. První se týká samotné výroby Novičoku. „Britská zpravodajská služba si je jistá, že Novičok byl vyroben v ruském Vědeckém a výzkumném institutu radiační a chemické obrany asi tisíc kilometrů jižním směrem od Moskvy. A druhá rovina celého případu souvisí právě se zprávami, které zachytili britští zpravodajci,“ píše britský deník s tím, že ani pět týdnů po incidentu se vztahy mezi oběma zeměmi nezlepšují.

Britové mají pocit, že před nimi ruská strana něco tají. „Všechny verze, se kterými doposud Moskva přišla, svědčí o tom, že námi Rusko opovrhuje,“ cituje deník šéfa Centra pro bezpečnostní a zpravodajské studie na Buckinghamské univerzitě Anthonyho Gleese. Velká Británie má plnou podporu Spojených států i evropských partnerů. V rámci solidarity tak bylo dohromady vyhoštěno asi 150 ruských diplomatů.

Zdravotní stav Sergeje Skripala a jeho dcery Julie se zatím každým dnem zlepšuje. Podle aktuálních zpráv by měla být Julie dokonce propuštěna z nemocnice do domácího ošetřování. Její otec zatím v nemocnici zůstává, ale je již mimo ohrožení života.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

6:16 Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

„Říkám jasné NE pokusům na dětech! Děti nejsou pokusnými králíky!“ spílá poslankyně SPD Monika Jaroš…