Kauza šikany u Wollnera a Fridrichové nekončí. Rada ČT se chce ptát Dvořáka

20.01.2023 13:30 | Ze sítí

Kauza údajného nevhodného chování dnes už bývalého moderátora České televize Marka Wollnera a moderátorky Nory Fridrichové ke svým podřízeným se má podle informací serveru Echo24 znovu otevřít na příštím jednání Rady ČT. Její členové očekávají vysvětlení a odpovědi od generálního ředitele Petra Dvořáka.

Kauza šikany u Wollnera a Fridrichové nekončí. Rada ČT se chce ptát Dvořáka
Foto: Facebookový profil Nory Fridrichové
Popisek: Nora Fridrichová a Marek Wollner

Zatímco šéfredaktor reportážní publicistiky Marek Wollner své angažmá v televizi po dohodě ukončil, v případě moderátorky Nory Fridrichové pokračuje šetření v podobném duchu, a sice interní komisí České televize.

Na posledním zasedání rady sdělil ředitel divize komunikace a korporátních vztahů Vít Kolář pouze to, že závěrečná zpráva komise v případě Marka Wollnera nedospěla k žádným indiciím, že by mohlo dojít k podezření ze spáchání trestného činu.

Do obsahu závěrečné zprávy, který zůstává důvěrný, směl  nahlédnout jen generální ředitel Dvořák, šéf zpravodajství Zdeněk Šámal a vedoucí právního úseku. Kopii pak dostal také Marek Wollner.

Rada se proto jednomyslně usnesla, že očekává od generálního ředitele průběžné informování o případu a šetření v rámci ČT a následně seznámení s výsledky práce ustavené komise. „Očekávám, že na příštím jednání Rady ČT bude generální ředitel v souladu s přijatým usnesením informovat, co se vlastně v redakci Reportérů ČT a případně i v redakci 168 hodin dělo a k jakému konkrétnímu závěru ČT v tomto případě došla a jaká opatření byla přijata,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda rady Pavel Matocha.

Začátkem ledna Česká televize přistoupila k zásadnímu kroku v rámci pokračování vyšetřování novináře Marka Wollnera podezřelého z bossingu a sexuálního obtěžování a stáhla jej z obrazovky. Komise České televize začala vyšetřovat možná pochybení poté, co Wollnera obvinila bývalá členka redakce pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová, která na svém webu inFakta publikovala článek o tom, čeho se měl dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky dopouštět. Podle článku měl šikanovat zaměstnance (bossing), a dokonce se dopustit i sexuálního obtěžování.

Do celé kauzy se pak ještě zapojila moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová. Právě ona na něj měla vedení České televize podat podnět, v němž píše, že existují svědectví o sexuálním obtěžování z Wollnerovy strany, o vynucování sexu, zneužívání nadřazené pozice šéfredaktora, a to i vůči velmi mladým stážistkám. Česká televize začala řešit podnět kvůli bossingu i na Noru Fridrichovou, která později uvedla, že podnět na ni na oplátku podal bývalý kolega Wollner.

Jak bylo již zmíněno, komise, kterou sestavila Česká televize, nakonec nedošla k závěru, že novinář Wollner spáchal jakýkoli trestný čin, od své práce zůstával však i nadále odstaven. Nakonec se Wollner dohodl s vedením na ukončení jeho práce v televizi. Nařčení Wollnera z obtěžování bude dále řešit policie. Wollner od začátku celé kauzy popírá, že by se bossingu, šikany či sexuálního obtěžování kdy na pracovišti  dopustil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…