„ČSSD se pokusila o ideologický posun a po vzoru stran podobného typu ve starých členských zemích EU, se snažila oslovit ‚mladého levicového městského liberála‘. Při tomto pokusu však vůbec nevzala v potaz skutečnost, že socioekonomická situace v ČR a v západoevropských zemích je zcela odlišná. Dále se zřejmě nikdo příliš nezaobíral rozdílnou historickou zkušeností několika posledních generací bývalého východního a západního bloku,“ zmínil Foldyna.
Dalším ignorovaným argumentem proti tomuto pokusu je podle něj existence několika stran, které zmíněný segment voličů dlouhodobě oslovují. Zmínil v této souvislosti TOP 09, STAN, Zelené i Piráty.
„Soupeření s těmito stranami o podobného voliče nakonec vedlo k podobným volebním preferencím. I kdyby bylo ideové posunutí tímto směrem dobře marketingově zvládnuté - a ono nebylo, tak nemohlo vést k úspěchu - tento segment voličů je v České republice jednoduše málo početný. Vzhledem k tomu, že hodnoty mladých, městských liberálů jsou v konfliktu s hodnotami tradičního voliče ČSSD, nemohlo být výsledkem tohoto pokusu nic jiného než jejich dealignment,“ poznamenal Foldyna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef