Kde jsou ty bruselské miliardy za uprchlíky?! Z Turecka zahřmělo. A to tam zrovna míří vysoká politička z Evropy

23.01.2020 16:28

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu se pořádně pustil do Evropské unie. Do Bruselu vzkázal, že EU neplní svou část dohody o zadržování uprchlíků v Turecku a neposlala slíbené miliardy. Země půlměsíce proto hrozí, že dohodu vypoví. Jen pár dní před tím, než má na dlouho připravovanou návštěvu Turecka dorazit německá kancléřka Angela Merkelová.

Kde jsou ty bruselské miliardy za uprchlíky?! Z Turecka zahřmělo. A to tam zrovna míří vysoká politička z Evropy
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.
reklama

Server Deutsche Welle s odvoláním na další zdroje, agentury Reuters či AFP, upozornil, že mezi Tureckem a EU vzrůstá napětí. Turecký ministr zahraničí  Mevlüt Cavusoglu obvinil Unii, že neplní svou část dohody o zadržování uprchlíků a migrantů na tureckých březích, to jest mimo EU. Z Bruselu měly do Turecka přijít miliardy a ty podle ministra nepřišly.

EU se podle ministra zavázala zaplatit Turecku 3 miliardy eur, asi 3,3 miliardy dolarů, ale tato suma, která měla dorazit v letech 2016 a 2018, dosud nedorazila v plné výši. A to se píše rok 2020. Vedle toho bylo prý Turecku slíbeno, že když na své území přijme neúspěšné žadatele o azyl, dojde postupem času k obnovení rozhovorů o možném vstupu Turecka do EU.

„Ctíme dohodu a přijímáme všechny uprchlíky, kteří jsou posláni zpět k nám. A co EU? Nedošlo k žádnému rozšíření celní unie ani k obnovení rozhovorů o našem budoucím členství,“ zlobil se turecký ministr zahraničí jen dva dny před tím, než má do země půlměsíce dorazit německá kancléřka Angela Merkelová.

Ministr však také jedním dechem dodal, že je nakloněn pokračování migrační dohody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …