Kde vzal Janečkův fond svá čísla ohledně recyklačních příspěvků?

06.05.2014 8:35

Témata, kterým se věnuje Nadační fond proti korupci (NFPK) miliardáře Karla Janečka, mají jedno společné: jsou mediálně vděčná. Před dvěma roky se obul i do recyklačních příspěvků, které z každého nově prodaného elektrospotřebiče platí jejich výrobci a dovozci.

Kde vzal Janečkův fond svá čísla ohledně recyklačních příspěvků?
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Fond vydedukoval, že za dobu, po kterou se tyto příspěvky odvádějí do společností nazývaných kolektivní systémy, se mělo takto sejít kolem 10 miliard korun. A tyto peníze  prý zmizely v nenávratnu.

Deset miliard je deset miliard. Tedy bylo by, kdyby nešlo o naprosto nesmyslný údaj.

NFPK odkazuje na ČSÚ, podle kterého je ročně do ČR dovezeno cca 500 000 tun elektrozařízení. Podle fondu by mělo být kolektivními systémy zpoplatněno 80 %, tj. 400 000 tun spotřebičů ročně. Toto číslo se  násobí fiktivním průměrným příspěvkem 4 Kč za kilogram.

Údaje MŽP se zásadně liší

Podle údajů Ministerstva  životního prostředí, kterému musejí kolektivní systémy pravidelně  předkládat velmi podrobné roční zprávy, nejsou ale čísla ani poloviční. Konkrétně to bylo 166 063,31 tun v roce 2010 a 182 324,1 tun v roce 2011.

Z výročních zpráv a účetních výkazů pěti největších českých kolektivních systémů vyplývá, že celkem vyúčtovaly za období 08/2005 – 11/2011 necelých pět miliard korun, za rok 2012 pak přibylo dalších 600 milionů. Zhruba dvě miliardy z této částky podle výkazů o finančním majetku k 31. 12. 2012 mají tyto společnosti stále na účtech.

Zrecyklovat se za tu dobu v celé České republice podařilo zhruba 320 000 tun starého elektra. Většina peněz z příspěvků výrobců a dovozců pomohla zaplatit ztrátovou část recyklace.

Mohlo by to vypadat jako tvrzení proti tvrzení.

Proč by ale kolektivní systémy uváděly nižší čísla o množství spotřebičů uvedených na trh? Znamenalo by to totiž, že by snižovaly svoje tržby. Tomu by měl miliardář rozumět lépe než kdokoli jiný.

Partner článku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: red

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…