Kdo je nový rakouský kancléř Nehammer? Oproti Kurzovi má pár výhod

11.12.2021 12:32 odp.

Novým rakouským kancléřem je Karl Nehammer (ÖVP), dosavadní ministr vnitra. V čele vlády nahradil Alexandra Schallenberga, který úřad převzal teprve 11. října. Na muže, který usedá do čela země, a na jeho politiku si posvítila Simona Holecová ze Seznam Zpráv. Rakouská média jej prý popisují jako „muže s vizáží karabiniéra z Rimini a kontakty všude“.

Kdo je nový rakouský kancléř Nehammer? Oproti Kurzovi má pár výhod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Nehammer ve funkci kancléře nahradí Alexandera Schallenberga, který přitom v čele rakouské koaliční vlády stanul teprve v říjnu. Devětačtyřicetiletý Nehammer bude nově šéfovat také lidovcům, které dosud vedl exkancléř Sebastian Kurz.

V politických kruzích se tento dlouholetý stranický funkcionář těší pověsti profesionála. Rakouská média vyzdvihují, že umí být důrazný, ale také se umí domluvit s kýmkoli: „Na rozdíl od svého předchůdce Schallenberga je Nehammer velmi dobře napojen na stranické struktury ÖVP. A na rozdíl od Kurze má také nenarušené vazby i na sociální demokracii,“ zmiňuje Holecová jeho vazby, o kterých psal německý list Süddeutsche Zeitung.

Původní zdroj ZDE.

I když u běžných Rakušanů, jak ukazují tamní průzkumy, se Nehammer netěší velké oblibě, je podle novinářky klíčové, že jeho volbu do čela vlády přijal i menší koaliční partner – Zelení, kteří se s Nehammerem v minulosti mnohokrát střetli kvůli jeho postojům k migraci.

Pozornost vzbuzuje i Nehammerův postoj k migraci, třeba když do Afghánistánu nechal deportovat uprchlíky ještě v době, kdy se moci ujímal Tálibán. „Je zásadně proti tomu, aby evropské země přijímaly běžence z této oblasti, raději by financoval tábory v nejbližším bezpečném státě,“ zmiňuje Holecová.

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 29290 lidí
Díky svému vystupování v rámci pandemie se Nehammer stal jedním z nejviditelnějších politiků současného Rakouska. „Byl to sice kancléř Kurz, kdo nastavoval mantinely boje s covidem-19. Ale roli ‚policajta‘, tedy toho, kdo musel vymáhat opatření, převzal právě Nehammer,“ uvádí například týdeník Profil, který definoval i jeho vizáž následovně: „Tak vypadají karabiniéři v Rimini.“

„Byla to role přesně pro něj. Někdejší armádní poručík vystudoval politickou komunikaci na univerzitě v Kremži a poté pracoval jako školitel pro strategickou komunikaci pro různé instituce,“ dodává Holecová, že jako takový věděl, co vystrašení lidé potřebují slyšet.

Na vnitru se s Nehammerem pro jeho schopnosti prý neradi loučili. „Byl zde ceněn jako tvrdý, přímočarý ‚policajt‘ – pracovitý, vždy k dispozici, vždy ve službě. Přátelé ale znají i druhou stránku tohoto politického profesionála: přátelský a vtipný člověk, který je schopen sebeironie,“ uvedl rakouský eXXpress.

Všechny tyto vlastnosti bude Nehammer nepochybně potřebovat, jelikož posílená opozice volá čím dál hlasitěji po nových volbách a v Rakousku roste odpor proti covidovým opatřením.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

16:30 Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se na svém úterním zasedání usnesla, že se ČT v pořa…