Kdo patří na ministerstvo zahraničí? Poche, Poche, stále Poche. Jak daleko bude ČSSD ochotna zajít, aby svého kandidáta prosadila, to naznačil Jan Hamáček...

01.09.2018 12:00

Hlavou zeď neprorazíš, chtělo by se zvolat na sociální demokracii. Podle Práva chce Hamáček hrozit i odchodem ČSSD z vlády, pokud nebude Miroslav Poche jmenován ministrem zahraničí. V následujících dnech se uvidí, kdo ze čtveřice Zeman, Babiš, Hamáček a Poche povolí, či zda se sociální demokraté s vládou po krátkém období koaličního vládnutí rozloučí. Informoval o tom server Novinky.cz.

Kdo patří na ministerstvo zahraničí? Poche, Poche, stále Poche. Jak daleko bude ČSSD ochotna zajít, aby svého kandidáta prosadila, to naznačil Jan Hamáček...
Foto: repro youtube
Popisek: Údajně vlivný sociální demokrat Poche

Plán, kterým chce Hamáček dotlačit Miroslava Pocheho z pražské ČSSD na post ministra zahraničních věcí, má prý začít až po komunálních a senátních volbách. „Navrhoval jsem Miroslava Pocheho, nevidím důvod, proč bych na tom měl něco měnit,“ řekl před jednáním grémia ČSSD novinářům Hamáček. Plán by měl probíhat takto: Hamáček by rezignoval na post ministra zahraničí. Miloš Zeman prý naznačil, že by pak funkci převzal Andrej Babiš, jak je prý zvykem. To by znamenalo hrubé porušení koaliční smlouvy a ČSSD by mohla hrozit odchodem z vlády.

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13690 lidí

Na tom, že situaci ČSSD nezavinila, trvá například hejtman Martin Netolický. A Jan Hamáček prohlašuje, že ČSSD je konstruktivní a snaží se situaci řešit, ale u ostatních stran chybí vůle. Netolický také uvedl, že Hamáček má jejich plnou důvěru v otázce řešení personálního obsazení. Poche na svém jmenování také prý trvá. Znovu se mluví o kompetenční žalobě, kterou by měl podat premiér Andrej Babiš.

Ovšem Babiš údajně žádnou žalobu podat nechce a nominovat europoslance nehodlá, když by ho Zeman stejně nejmenoval. I v ČSSD se najdou hlasy, které říkají, že Poche by měl funkci oželet. Říkají to například místopředsedové strany Jiří Zimola nebo Jaroslav Foldyna. I šéf senátorů ČSSD Petr Vícha měl nedávno potvrdit stejné smýšlení. Zimola se ale z jednání omluvil, údajně z pracovních důvodů. Miroslav Poche to komentoval na svém twitterovém účtu: „Silné podpory vedení ČSSD si velmi vážím. I toho, že jsem nadále nominantem na post ministra zahraničí. Mrzí mě ale skutečnost, že po všech kritických vyjádřeních, které měl v mediích Jiří Zimola, se z dnešniho předsednictva ČSSD omluvil.

Nyní se tedy nabízí otázka, kdo z účastníků mocenského sporu o ministerstvo zahraničí ustoupí, či zda celá záležitost vyzní do ztracena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…