Kdy budou státní zástupci nezávislí? Až nebudou ve funkci Bradáčová či Zeman, soudí bývalý hradní právník

15.09.2019 16:30

Jsou čeští státní zástupci opravdu nezávislí? Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf prozradil, kdy podle jeho názoru budou skutečně nezávislí. Ten čas prý přijde, až nebude ve své funkci Lenka Bradáčová, Pavel Zeman, přesněji řečeno, až si všichni státní zástupci budou rovni a nebudou mezi nimi existovat vztahy nadřízenosti a podřízenosti.

Kdy budou státní zástupci nezávislí? Až nebudou ve funkci Bradáčová či Zeman, soudí bývalý hradní právník
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Předseda vlády Andrej Babiš nejednou prohlásil, že je-li česká justice opravdu nezávislá, musí být jeho kauza farmy Čapí hnízdo, kde byl obviněn ze spáchání dotačního podvodu, zastavena. Když skutečně zastavena byla, opoziční politici, jako např. šéf lidovců Marek Výborný, oznámili, že verdikt státních zástupců respektují, ale přece cítí jistou hořkou pachuť, která naznačuje, že v kauze mohou existovat jisté pochybnosti.

Nejen v odborné veřejnosti se rozjela debata, zda by měl státní zástupce Jaroslav Šaroch zveřejnit své zdůvodnění, proč zastavil kauzu Andreje Babiše a dalších spoluobviněných. Mohlo by to posílit důvěru veřejnosti ve státní zastupitelství. V tomto duchu se v Otázkách Václava Moravce České televize vyjádřila kupříkladu bývala ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf konstatoval, že státní zástupci budou opravdu nezávislí, až si budou rovni a nebudou mít nad sebou nějaké své nadřízené státní zástupce.

Mají-li být státní zástupci skutečně nezávislí, pak ale nesmějí existovat žádní vrchní a nejvyšší státní zástupci, ale prostě jen státní zástupci. Jakmile budou mezi státními zástupci zachovány vztahy nadřízenosti a podřízenosti, pak bude skutečně nezávislý jen nejvyšší státní zástupce,“ napsal Hasenkopf na sociální síti Facebook.

Poté doplnil, že sice i soudy mají vyšší a nižší stupně, jenže to podle něj není totéž, protože k vyššímu soudu se věc dostane jen tehdy, když se jedna či druhá strana soudního sporu odvolá od instance nižší. Soudce krajského soudu si nemůže říci, zda bude ten či onen případ přezkoumávat. Musí k tomu být vyzván.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…