Kdyby nebylo tématu Zeman, nemá Drahoš o čem mluvit, kroutil po debatě hlavou politolog

25.01.2018 22:59

Vrchol prezidentské kampaně, tedy poslední televizní prezidentský duel, je za námi. Přední politologové a komentátoři byli hosty Událostí, komentářů na ČT24 bezprostředně po skončení ostře sledovaného „souboje“. Všichni se shodují, že debata proběhla důstojně a věcně.

Kdyby nebylo tématu Zeman, nemá Drahoš o čem mluvit, kroutil po debatě hlavou politolog
Foto: hns
Popisek: Duel Drahoš versus Zeman, ilustrační koláž
reklama

Lukáš Valeš, politolog z Fakulty právnické ZČU v Plzni, považuje za vítěze debaty moderátorku Světlanu Witowskou. „Witowská vyšla jako vítěz,“ říká Valeš. „Dokázala vybalancovat oba dva tábory,“ míní. Podle něj v debatě šlo vypozorovat, že Miloš Zeman je méně útočný a naopak Jiří Drahoš podle něj zase mnohem dravější. „Někdy až příliš,“ komentuje a dodává, že pravděpodobně kdyby nebylo téma Miloš Zeman, tak by neměl Jiří Drahoš příliš o čem mluvit.

Podle politologa Pavla Šaradína byla debata vybalancovaná. „Oba kandidáti měli stejné podmínky, mohli na sebe reagovat,“ říká. Dvořáková, politoložka z VŠE, se dále domnívá, že důležité je zkoumat, na jaký typ voličů bylo cíleno. Jaký typ voličů je nerozhodnutých. Podle ní je hlavní otázka také to, jakého prezidenta chceme mít.

Denisa Hejdová z FSV UK, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR, se domnívá, že roli hraje také osobnost. „Pro nás je důležité, že voliči se rozhodují podle osobnosti a charakteru,“ říká a připomíná, že to, kdo vyhrál, poznáme sami zanedlouho.  

Manželé Drahošovi, které před Rudolfinum dorazili podpořit jejich fanoušci

Politolog Valeš se shoduje s profesorkou Dvořákovou v tom, že je k zamyšlení, jakého prezidenta vlastně chceme mít, a znovu opakuje dravost Zemanova soupeře. „Drahoš byl příliš bojovný vůči Miloši Zemanovi,“ míní a zamýšlí se nad tím, jakou roli  v celé hře hraje program, protože reálné pravomoci prezidenta jsou omezené.

„Každý volič očekává něco jiného,“ připomíná v debatě politolog Šaradín s tím, že Zeman v debatě nemohl zklamat, ani překvapit. U Jiřího Drahoše to vidí jinak. Podle něj u Drahoše nerozhodnutí voliči sledovali, jak se s debatou s prezidentem vypořádá, jaké budou jeho odpovědi, zda bude reagovat pohotově a věcně. „Mohl mnohem více ztratit než Miloš Zeman,“ komentuje Šaradín.

„Jiří Drahoš je schopen oslovit větší okruh lidí, než byl schopný Schwarzenberg,“ porovnává Dvořáková  s neúspěšným kandidátem voleb v roce 2013.  Valeš ve volbě vidí také štěpné linie, a to nejen mezi městem a okrajovými částmi republiky, ale také mezi lidmi, kteří v globalizovaném světě uspěli, a mezi těmi, kteří ne, zaostávají a hledají silného vůdce, který je ochrání. V tomto vůdci pak vidí Zemana. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

9:07 Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se vrátil ke švýcarské schůzce prezi…