Kdybychom měli euro, to by byl ekonomický růst. U Moravce se řešila ekonomika, dorazili Švejnar a Niedermayer

16.10.2016 14:51

Bankovní rada drží kurz. Centrální banka i nadále používá oslabování koruny. K tomu i k mnohému dalšímu se vyjádřili v pořadu Otázky Václava Moravce ČT24 ekonomové Luděk Niedermayer a Oldřich Dědek.

Kdybychom měli euro, to by byl ekonomický růst. U Moravce se řešila ekonomika, dorazili Švejnar a Niedermayer
Foto: cssd.cz
Popisek: Jan Švejnar
reklama

„Ta situace pro nás důležitých evropských ekonomik není tak špatná. V naší ekonomice, konečně, dochází k výraznému oživení. To oživení po pár čtvrtletích začíná tlačit na růst mezd. Až začnou růst mzdy, tak se začne měnit inflace,“ zmínil Luděk Niedermayer, který je v současné době europoslancem za TOP 09. Podle něj na to bude muset centrální banka reagovat. „Ty důvody pro oslabenou korunu jsou stále menší. Tento problém však nemusí končit,“ vyjádřil následně Dědek.

Niedermayer se poté vyjádřil k intervencím, které jsou podle jeho slov velké. „Česká ekonomika má v současné době na silnější kurz. Byl bych ale rád, kdyby koruna zhodnocovala plynule a pomalu,“ řekl Niedermayer. Mimo jiné se obává útoku spekulantů na českou měnu. 

„Český podnikový sektor si mohl vyzkoušet tři roky pobyt v eurozóně. A myslím, že s tím mohl být spokojen,“ uvedl Dědek. Spekulací se obává rovněž. 

Oba muži se následně vyjádřili ke krizi Deutsche Bank. „Je tady opravdu nebezpečí, že se nechá padnout jedna instituce a bude to mít dopad i na další. Očekávání investorů a spořitelů může mít obrovské následky,“ řekl k tomu Niedermayer. Podle jeho názoru si také evropská ekonomika nevede tak dobře jako americká ekonomika.

Podle dalšího hosta OVM, Jana Švejnara, je však evropská finanční krize vyhnutelná. „Český bankovní sektor je na tom dobře. My jsme na tom nejlépe, ale neznamená to, že jsme absolutně v bezpečí,“ zmínil.

Experti pak také hovořili o zátěžových testech bank. „Myslím si, že Evropská centrální banka se k nim snaží přistoupit zodpovědně a že to přinese ovoce,“ řekl v té souvislosti Dědek.

Závěrem přišla řeč i na euro. „Málokterá země je tak dobře připravena jako my a málokteré zemi by euro tak pomohlo ke stabilnímu ekonomickému růstu,“ podotkl Niedermayer. „Z ekonomického hlediska je to jasná záležitost, má to však také politickou dimenzi,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …