Kdysi bašta demokracie, dneska připomíná africký stát. A u nás by to Piráti chtěli zavádět taky, kroutil u televize hlavou mladý Klaus

04.11.2020 16:43

Šéf hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší se na svém facebookovém profilu vyjádřil k počítání volebních výsledků a k volebnímu systému. Evidentně jej k tomu přimělo netrpělivé čekání na výsledky ve Spojených státech, kde tak není stále jasné, kdo bude hlavou země na nadcházející čtyři roky.

Kdysi bašta demokracie, dneska připomíná africký stát. A u nás by to Piráti chtěli zavádět taky, kroutil u televize hlavou mladý Klaus
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích

„Až budou volby u nás příští rok, tak se v sobotu ve 14:00 zavřou volební místnosti a ještě ten den večer budou oficiální výsledky, i kdyby byly sebetěsnější. To rozhodně není samozřejmost a patříme v rychlosti a spolehlivosti sčítání mezi nejlepší státy na světě. Nenechme si náš volební systém zničit korespondenční volbou (tlačí TOP 09 a Piráti) a dalšími výmysly,“ uvádí Klaus junior.

„Papír a propiska ve volební místnosti sice nejsou tolik pokrokově digitální, ale jsou spolehlivé, rychlé a lidé jim věří. Nemá smysl měnit to, co funguje!“ dodal.

Svůj protest proti korespondenční volbě vyjádřil i v druhém příspěvku. „Neomarxisti rozvrátili Ameriku. Kdysi hlavní bašta demokracie dnes připomíná africký stát, kde se oba kandidáti prohlašují za vítěze – korespondenční hlasy (Wisconsin) jsou asi ze 100 % pro Bidena (dohnal stovky tisíc hlasů). V Pensylvánii vede Trump o 12 %, ale prý se to taky otočí. Tweety úřadujícího prezidenta jsou blokovány. Už se mluví o podvodech, a že to bude trvat dny týdny. Korespondenční volba – ne nadarmo neomarxisty tak propagovaná,“ podotkl.

Těsné výsledky ve dvou klíčových státech dělají z prezidentské volby v USA skutečné drama. Oba kandidáti potřebují ke zvolení získat 270 hlasů. Joe Biden má aktuálně jistých 238 hlasů, Donald Trump 213. Ve hře je kromě čtyř volitelů z Maine (které spolu s Nebraskou jako jediné dělí volitele poměrně a aktuálně by obě strany měly dostat po dvou) už pouze 15 volitelů ze Severní Karolíny, 16 z Georgie (v obou ve finální fázi sčítání vede Donald Trump), 20 hlasů z Pensylvánie (zde Trump vede o 12 %, ale sečteno je pouhých 64 % hlasů a již delší čas nepřišla žádná nová čísla), 16 z Michiganu, 10 z Wisconsinu (velmi těsné rozdíly v klíčových státech), 6 v Nevadě (kde favorizovaného Bidena Trump nečekaně prohání) a 3 volitelé z Aljašky, kde se kvůli časovému posunu začalo sčítat později.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

17:10 Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se na počátku září vypravil s rodinou na prodloužený víkend do Benátek, n…