Kdysi přicházely nesmysly z SSSR, dnes z USA. Jaroslav Bašta připomíná pár vtipů, které se dnes mohou opět hodit

13.09.2020 7:23

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta upozorňuje, že se historie opakuje. Nesmysly, které se v minulosti šířily ze Sovětského svazu, se dnes šíří z USA. Bašta považuje za hrozivé a především nebezpečné, že tyto nesmysly šíří muž, který by se za pár měsíců mohl stát prezidentem Spojených států a tím v podstatě i prezidentem celé planety.

Kdysi přicházely nesmysly z SSSR, dnes z USA. Jaroslav Bašta připomíná pár vtipů, které se dnes mohou opět hodit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec České republiky v Rusku a na Ukrajině, vzpomenul na svá mladá školní léta, kdy se žáci učili, že všechny důležité vynálezy přišly z carského Ruska a především ze Sovětského svazu. Jenže lid si z takového vzdělávání začal tropit žerty.

Hádali se Gruzíni s Armény, kdo byl v minulosti technicky vyspělejší. Spor musely vyřešit archeologické vykopávky. Gruzíni kopali dva metry hluboko a na dně výkopu našli měděný drát. Prezentovali to jako zjištění, že již před dvěma tisíci lety u nich fungoval telegraf. Arméni kopali čtyři metry do hloubky a na dně nenašli nic. Závěr výzkumu zněl, že již před čtyřmi tisíci lety měli jejich předkové bezdrátový telegraf. Celý spor pak uvedli na pravou míru Rusové, kteří na základě zachovaných historických dokumentů prokázali, že měděný drát je ruský vynález z patnáctého století. Objevili ho dva mužici, kteří se přetahovali o kopějku,“ připomněl jeden z vtipů Bašta v textu pro První zprávy.cz.

Ideologická práce Sovětů a jím sloužících komunistů ze satelitních států byla natolik hloupá, že i sami Sověti postupem času od této praxe upustili.

Jenže o pár desítek let později je to tu zas, ale tentokrát se nesmysly šíří z USA.  

„Nikdy by mě nenapadlo, že historie se v kruhu vrátí někam do dob, kdy se zase bourají sochy, nově vykládají dějiny, a z hrdinů se stávají padouši. Nakonec došlo i na slavného vynálezce Edisona a jeho žárovku, co ji prý nevynalezl, a o objev připravil černocha. Zní to jako námět na anekdoty o měděném drátu, kdyby s tím nepřišel muž, který možná za dva měsíce bude vládnout Spojeným státům a vlastně celému světu. Ta zčernalá žárovka je tím pádem špatné znamení,“ varoval v závěru svého textu Bašta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

17:21 Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

Spolu s úmrtím zpěvačky Hany Horké se objevila silná kritika těch, kdo plánují imunitu získat proděl…