Kdysi vlivný ruský opoziční poslanec komentuje zajímavý průzkum veřejného mínění v Rusku. Obyčejní Rusové mu připomínají Švejka

27. 2. 2015 19:27

Bývalý předseda ruského parlamentu a dlouholetý opoziční poslanec Vladimir Ryžkov se podivuje nad stavem ruské společnosti. Obyčejní Rusové jsou prý ve vleku kremelské propagandy a přes Putinovým režimem způsobené útrapy se jejich důvěra v ruského prezidenta stále zvyšuje.

Kdysi vlivný ruský opoziční poslanec komentuje zajímavý průzkum veřejného mínění v Rusku. Obyčejní Rusové mu připomínají Švejka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lubjanka, sídlo dřívější KGB, dnešní FSB
reklama

"Hurá, útočíme! Díky Bohu, že je tolik zraněných a mrtvých! Díky Bohu, volal dobrý voják Švejk v proslulém románu Jaroslava Haška a mně ta absurdita připomíná dnešní ruskou společnost,“ píše v úvodu svého komentáře Ryžkov a konstatuje, že čím větší množství ruských vojáků se domů vrací v rakvích, tím více roste obliba ruského prezidenta Vladimira Putina. "Dokonce ani stále rostoucí ceny potravin a pokles příjmů nenahlodal Rusy v jejich přesvědčení, že Rusko se vydalo správným směrem,“ podivuje se bývalý opoziční poslanec.

Podle Ryžkova vítězí propaganda Kremlu na celé čáře. "Demonstrace Antimajdan, které se konaly v Moskvě a dalších větších městech, se nesly v orwellovském duchu. Vysloužilí armádní důstojníci z války proti Afghánistánu shánějí dobrovolníky pro ukrajinská bojiště a politici společně s novináři každý den přilévají olej do ohně nenávisti proti Ukrajině a Západu. Kyjev je podle jejich názoru samozřejmě semeništěm fašistů. Válka je mír, pravda je lež, tvůj bratr je nepřítel,“ popisuje Ryžkov s nadsázkou atmosféru panující v ruské společnosti.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

"Většina Rusů věří tomu, že Západ prostřednictvím Ukrajiny útočí na Rusko. Nevidí realitu, ve které Rusko fakticky obsadilo část Ukrajiny a v současné chvíli všemožně podporuje separatisty v jejich boji proti ukrajinské armádě. Nechtějí připustit, že Ukrajinci odmítli bývalého prezidenta Viktora Janukovyče pro jeho lhaní a zkorumpovanost. Domnívají se, že za jeho pádem stojí Spojené státy a CIA. Mnozí obyvatelé Ruska nevyčítají ekonomické problémy svým politikům a jejich zkorumpované a chybné politice. Ze všeho špatného viní Západ, který dle jejich vnímání usiluje o zničení Ruska,“ píše Ryžkov.

Ryžkov soudí, že Rusové sdílejí paranoidní pohled na svět, který jim vsugeroval současný vládce Kremlu. "Stejně jako v sovětských dobách, i dnes tvoří nenávist vůči Spojeným státům a Západu základ národní identity. Kritika ze strany opozice a nevládních organizací je považována za počin amerických zpravodajských služeb. Ti, kdo kritizují Putinův režim, jsou dle obyčejných Rusů placenými agenty Západu. Občanští aktivisté jsou velmi často nazýváni fašisty a pátou kolonou Západu,“ dokresluje Ryžkov obrázek myšlení současných obyvatel Ruska.

"Dle průzkumu veřejného mínění realizovaného společností Levada Center se letos v lednu zvýšil počet Rusů, kteří považují vztahy mezi USA a Ruskem za nepřátelské, na 42 %. Jen dvě procenta z oslovených respondentů považují tyto vztahy za dobré. Plných 81 % Rusů se na Spojené státy dívá negativně a 71 % se dívá s despektem na Evropskou unii. Ve stejném průzkumu se nechalo téměř 40 % Rusů slyšet, že by se měla jejich země odvrátit od Západu, zatímco 80 % smýšlí velmi pozitivně o Číně. V neposlední řadě vyjádřilo plných 85 % z nich plnou podporu prezidentu Putinovi. Téměř 65 % se dívá pozitivně na premiéra Medveděva a necelých 60 % schvaluje kroky ruské vlády. A co je snad nejvíce nepochopitelné, celých 76 % Rusů je spokojeno se svojí současnou situací,“ uvádí Ryžkov.

Podle tohoto průzkumu si však zároveň 68 % z oslovených obyvatel Ruska myslí, že jejich země čelí vojenské hrozbě. "To je o 20 % více než před patnácti lety. Přičemž 82 % věří tomu, že ruská armáda tuto hrozbu úspěšně odvrátí. A poslední údaj z průzkumu říká, že by 55 % ruských rodin poslalo své muže sloužit do armády,“ vysvětluje Ryžkov a dodává, že přes výše zmíněné výsledky lednového průzkumu v ruské společnosti narůstá napětí. "V prvé řadě kvůli ekonomickým potížím a neklidné mezinárodní situaci. Rusové však ze všeho viní pouze Západ a Spojené státy a na ruské úřady a politiky nedají dopustit. Jak nedávno poznamenala moje matka, Rusové to zvládnou, protože úřady je přece nenechají zemřít hlady,“ uzavírá Ryžkov v ironickém duchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…