Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

04.12.2021 4:34 | Analýza

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od rozpadu východního bloku. Za těch třicet let tu tak strašná ekonomická situace nebyla, jak se teď vynořuje. V koalici je jich pět. Těžko se dělají kompromisy ve třech, v pěti je to úplně strašné. A když ještě čtu programové prohlášení a názory jejich předsedů, to je naivismus na entou. Kladu si otázku, oni to pravdu nevědí a nevidí tu situaci, nebo předstírají, že ji nevidí? Nevím, co je horší,“ konstatoval Vlastimil Tlustý v textu věnovaném převážně Pirátům.

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pirátští poslanci 2021-2025

Piráti neuspěli v posledních volbách. Nicméně v těch minulých to byla jiná káva, a když se podíváme třeba do Evropského parlamentu, tak tam jsou celkem čtyři Piráti a z toho tři čeští. Ostatně předsedou evropských Pirátů je Mikuláš Peksa. Takže se zdá, že i přes současný neúspěch jsou pořád jednou z nejúspěšnějších pirátských stran, ne-li vůbec tou nejúspěšnější. Čím to? Je to tím, že u nás jsou slabí Zelení na rozdíl od některých jiných zemí a tento prostor zaplňují Piráti? „Moje hypotéza je, že oni byli původně levicová alternativa, která vypadala perspektivně. Jako moderní levice. Zejména pro mladé lidi bez zkušeností, kteří bohužel ve vysokém procentu tíhnou k levicovosti, tak komunisti nebo sociální demokraté pro ně byli staromódní a neperspektivní. Kdežto Piráti se jevili progresivisticky,“  sdělil PL.cz Vlastimil Tlustý, bývalý předseda poslaneckého klubu a ministr financí za ODS.

„Proti této tendenci, kterou jsem popsal, velice zapůsobila konkrétní zkušenost s jejich vládnutím v Praze. Zatarasené silnice stolečky na kafe je symbol jejich diletantství. Necitlivosti pro skutečné potřeby. Ukázalo to, že jsou to naivní snílkové. Když mají od slov přejít k činům, je to naprostá katastrofa,“ myslel si s tím, že právě tato pražská zkušenost měla velký vliv na jejich letošní volební fiasko. „Za svůj volební výsledek mohou hodně poděkovat panu pražskému primátorovi,“ domníval se. Koalice se STAN byla v tomto až na druhém místě. „Na tom prvním je katastrofa při vedení Prahy. Koalice se STAN jenom voličům umožnila si vybrat Starosty, a proto Piráti takto dopadli. Kdyby však kandidovali samostatně, tak by to také nebyla žádná velká sláva,“ je přesvědčen.

Poslední rok hýřili nápady, kterými se čím dál hloub propadali do neúspěchu

Piráti dle něj také vůbec nezvládli svoji předvolební kampaň před parlamentními volbami. „Třeba ten nápad od jednoho z jejích členů za zmnohonásobení daně z nemovitosti, kdy se zcela veřejně prezentovalo, že mají v plánu udělat daň z nemovitosti několikanásobnou oproti dnešku. Ještě říkali, že je to cesta k zpřístupnění bydlení. Na začátku to vypadalo klasicky levicově, že bohaté zdaníme. Jenomže to veřejnost naštěstí domyslela, že by to zaplatily i sociálně slabší vrstvy. Když zatížíte nemovitosti velikou daní, tak to nakonec zaplatí i ti, co jsou tam v nájmu, a že se to obrátí proti nim. Tady si Piráti šlápli na hrábě a dostali zaslouženou ránu. Poslední rok hýřili nápady, kterými se čím dál hloub propadali do neúspěchu,“ konstatoval. „Čím víc konkrétně představovali své nápady, jak by je zrealizovali, tím na tom byli hůř,“ doplnil.

Jednou z výtek vůči Pirátům, která zazněla i z jejich řad, je, že nedokázali vyprofilovat dostatek ekonomických expertů. O Vlastimilu Tlustém se jeden čas mluvilo jako o tom, který s Piráty v této oblasti spolupracuje, konkrétně v roce 2016. On to uvádí na pravou míru. Šlo o jedinou schůzku na téma nepodmíněný příjem. „Oslovili mě jednoúčelově ohledně nepodmíněného příjmu. Kontaktovali mě s tím, že to chtěli převzít do svého programu,“ vzpomněl. Tuto reformu Tlustý připravil se slovenskými kolegy před 20 lety. „Říkal jsem jim – máte několik možností. Můžete o tom mluvit jako o nadpisu, říkat, že ve světě se to zkouší a my o tom budeme přemýšlet. A nic dál. To je jedna možnost,“ uvedl.

Druhou je, že si o tom nechají odvyprávět deset, patnáct nejdůležitějších vět, jejich kandidáti se je mohou naučit a pak diskutovat celkem kvalifikovaně s těmi, co o tom něco vědí a bude to vypadat, že to myslí vážně. „Pak je stupeň tři, který jsem se slovenskými ekonomy v roce 2005 rozpracoval do vědecké práce, která měla 300 stran a končila paragrafovaným zněním a přesnými čísly. Internetovou daňovou kalkulačkou. Zadal jste si svoje údaje a vypočítala vám, jak se tato reforma projeví na vás. Jenomže toto je normální vědecká práce pro tým expertů. Já jsem využil služeb slovenských ekonomů, kteří tehdy zaváděli na Slovensku rovnou daň. Pirátům jsem řekl, že si to mohou zadat, že jim slovenské experty zprostředkuju. Ale je to zakázka za miliony korun. Pět lidí musí sedět u počítačů, musí mít ekonomické modely, musí mít dvanáct spotřebních košů dvanácti typických rodin. To se nedá jen tak odfláknout. Je to seriózní práce špičkových odborníků, a to stojí nějaké peníze,“ uvedl s tím, že finanční náklady na tuto akci Piráty upřímně vyděsily a dál už se o to nezajímali. 

Několik měsíců před volbami byli Piráti favority voleb, nebo alespoň vypadalo, že mají největší preference z budoucí vládní pětikoalice. O to větší šok byl výsledek voleb a jen čtyři pirátští poslanci. Zareagovalo vedení Pirátů na volební debakl? Vzpomeňme na Jiří Paroubka v roce 2010, který odstoupil z funkce předsedy ČSSD ve chvíli, kdy jeho strana volby vyhrála, i když ne tolik, kolik se čekalo, a dalo se předpokládat, že patrně neutvoří vládní koalici. „To byla nepochopitelná věc. Nechápal jsem to tehdy a nechápu to ani dnes. To, že předseda Paroubek rezignoval po tehdejším volebním výsledku, považuji za naprosto iracionální a nesmyslný krok, kterým to zavařil sobě i sociální demokracii. Byl to naprosto chybný krok. Tehdy odstupovat nemusel a neměl,“ domníval se Vlastimil Tlustý.

Z tak vysokého stromu snad ještě nikdo nikdy nespadl

„U Pirátů jsem si všiml, že k tomu mají složitou vnitřní diskusi, nechal bych to na nich. Je to fiasko s výše zmíněným případem stonásobně větší, protože je tu obrovský rozpor mezi očekáváním a realitou. Z tak vysokého stromu snad ještě nikdo nikdy nespadl. Myslím, že nebyl nikdo, o kom se psalo, že bude premiér a pak mají čtyři poslance. K tomu, aby měli premiéra, by jich potřebovali čtyřicet. To je nejdramatičtější propad z výchozí pozice do strašlivého výsledku,“ upozornil.

Jak napsal odcházející Pirát Petr Daubner, Piráti se prý změnili. Myslí si to i Vlastimil Tlustý. „Když mě tehdy kontaktovali, nebyli ještě tak neomarxističtí, novokomunističtí. Tenkrát se toho o nich moc nevědělo. Zdůrazňovalo se, jakou mají pokrokovou vnitrostranickou demokracii, na všechno referenda. Neměli však ještě takové nápady, že když má někdo několik bytů, tak mu tam nasadíme povinné nájemníky. S tím nepřišli ani komunisté v době po roce 1948. I já jsem četl text toho Piráta, kde píše, že oni urazili za poslední roky strašidelnou cestu doleva. Možná to tak vnímáme jen zvenčí a do médií se začaly dostávat jejich ultralevicové nápady,“ vysvětlil.

Piráti si odhlasovali, že půjdou do nové vlády. „To je fatální chyba, protože tam vůbec nic nezmůžou. Koalice je vůbec k ničemu nepotřebuje. Když něco nebudou chtít, ostatní pokrčí rameny a řeknou, tak pro to nehlasujte. Jsou bezmocní, nemohou si nic v jednání koalice vynutit, jsou tam v pozici nepotřebných. A přitom berou spoluzodpovědnost za něco, co jak já očekávám, moc úspěšné nebude,“ sdělil.

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od rozpadu východního bloku. Za těch třicet let tu tak strašná ekonomická situace nebyla, jak se teď vynořuje. Vyplouvá napovrch ledovec, jak bude velký lidé teprve uvidí. Náznaky už ale jsou. Nejstrašnější ekonomická situace od roku 1990 se právě teď rodí. Oni do ní vstupují. V koalici je jich pět. Těžko se dělají kompromisy ve třech, což jsem několikrát zažil a vím, jak je o těžké. V pěti je to úplně strašné. A když ještě čtu programové prohlášení a názory jejich předsedů, to je naivismus na entou. Kladu si otázku, oni to pravdu nevědí a nevidí tu situaci, nebo předstírají, že ji nevidí? Nevím, co je horší. Obojí je strašné. Když to sečtu, tak mi vychází, že dva roky je úplné maximum,“ předpověděl.

„Piráti do toho jdou s tím, že mají slabou vyjednávací pozici, budou spoluzodpovědní a na úspěchy to nevypadá. To znamená, že budou spoluzodpovědní za neúspěchy, které čeká tato vláda. To bych řekl, že jim nepomůže. A že jsou jiní než ostatní v koalici, tím hůř pro ně. Tím o to více zklamou své voliče,“ konstatoval.

Vyhrožování prezidentovi odvoláním bylo hloupé

Nyní sledujeme, jak budoucí ministři nové vlády chodí na pohovor k prezidentu Zemanovi. Proč se tak děje? Chce si toto prezident ještě naplno užít? Nebo je to všechno jen kouřová clona kvůli jednomu z prezidentova pohledu nevhodnému jménu – shodou okolností pirátovi Lipavském? A je vůbec vhodné, že na to přistoupili? Kritizuje to například komentátor Práva Alexander Mitrofanov, podle něj se tímto budoucí vláda znemožňuje.

„Začíná to zněním ústavy. Od doby prezidenta Havla, není to žádná novinka, jsou ústavně právní diskuse o tom, že prezident republiky jmenuje na návrh předsedy vlády ministra. To, že se prezident rozhodne si je všechny povolat a vyslechnout, je v rámci této interpretace možné, ale zároveň jde o to, jestli ti dotyční toto pozvání přijmou. Kdybych v té situaci byl, tak bych velice váhal. Kdyby tam nešli, tak budou označováni jako neuctiví. Ale tím, že tam jdou, tak tu hru umožňují. Aby na konci bylo, dvanáct z vás se mi líbí, zbylí ne? Co s tím pak dál? Jaký je na to protitah?“ ptá se a vzpomíná na politický diletantismus, když politici z budoucí vládní koalice začali vyhrožovat prezidentovi, že ho odvolají. „To bylo nedomyšlené, hloupé, politicky sebevražedné. Přesto to udělali a pak z toho v tichosti vycouvali. Až pan prezident řekne, že nějakého ministra nejmenuje, tak mu budou zase vyhrožovat, že ho odvolají? A jak to dopadne v očích veřejnosti? To jsou v principu sebevražedné kroky,“ upozornil.

Když se vrátíme k Pirátům, jak to s nimi do budoucna asi dopadne? Objevují se kritické hlasy, které říkají, že podobně jako Strana zelených, jiní poukazují na vládní angažmá Věcí veřejných. Je ale fakt, že Piráti jsou jiní. „Nejsem expert na Piráty a ani nejsem jejich fanda. Čím si víc vyrábějí problémy, tím se já víc raduju. Vzhledem k tomu, co předváděli poslední roky, tak chtějí-li se zničit, já jim v tom fandím. Jestli se z té dnešní své výchozí pozice budou podílet na nešťastných krocích nové vlády, například se budou účastnit svaté války s panem prezidentem, pokud by k tomu došlo třeba kvůli jednomu ministrovi, tak vím jistě, že v příštích parlamentních volbách nepřekročí pět procent. Kdo chce kam, pomozme mu tam,“ uzavřel Vlastimil Tlustý.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…