Když nám dáte důvěru a vyhrajeme volby tak, že sestavíme vládu sami... Tomio Okamura si psal s veřejností

15.04.2017 9:35

Z PROFILŮ Na několik otázek, které se v posledních dnech nashromáždily na jeho profilu na serveru ParlamentníListy.cz, odpovídal poslanec, šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Když nám dáte důvěru a vyhrajeme volby tak, že sestavíme vládu sami... Tomio Okamura si psal s veřejností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Jednoho ze čtenářů zaskočil Okamurův údajný výrok, že by byl ochoten jít do vládní koalice s hnutím ANO. „To myslíte vážně? Opravdu si myslíte, že je Babiš nakloněn myšlence přímé demokracie? Myslíte si, že je mu otázka přijímání ekonomických imigrantů nějak zvlášť proti srsti? V zásadních věcech se Babiš ZÁSADNĚ nevyjadřuje, toho jste si jistě všiml. Zato jeho pohůnci na ‚špinavou práci‘, Pelikán, Zlatuška, Jourová a další, jména kterých si ani nechci pamatovat, se vyjadřují víc než srozumitelně. Nevadí vám to, nebojíte se, že v koalici s ANO budete muset zradit své voliče?“ ptal se čtenář.

Okamura odpověděl, že SPD by šla do koalice jen s těmi stranami, které by souhlasily s klíčovými body programu SPD, což je přímá demokracie. „Budeme žádat přijetí zákona o referendu, ve kterém budeme my občané moci hlasovat o čemkoli, co není v rozporu s Ústavou – včetně rozhodování o migrantech nebo o vystoupení z EU. Andrej Babiš na naši žádost zákon o referendu dostal do programového prohlášení současné vlády – ano, je to jen symbolický posun, protože nejen vládní koalice dodnes odmítá o referendu diskutovat, natož hlasovat,“ odpověděl Okamura s tím, že pokud SPD dostane šanci s vítězi voleb letos na podzim jednat, bude žádat smluvní záruky, že svoje slova ani programová prohlášení nepošlapou jako dnes. „A dovolte mi být otevřený – nelíbí se vám ANO? Poraďte nám, s čí pomocí prosadit program, který Vám, občanům, slibujeme realizovat. Lidovci? Kalousek? Sobotka? ODS, KSČM? Je zvykem před volbami tvrdit, že s nikým nikdo nejde, aby ho to nepoškozovalo a my, když nám dáte důvěru a vyhrajeme volby tak, že sestavíme vládu sami, pak svůj program budeme plnit i bez kompromisů a dohod s dalšími partajemi. Myslím, že je poctivé říct, že přednost má program a ne naše osobní sympatie k jiným partajím a pokud nám někdo pomůže prosadit demokracii v naší zemi, pak jeho podanou ruku neodmítnu,“ dodal Okamura.

Další čtenář si všiml, že SPD chce zavést přímou volbu a odvolatelnost ředitele ČT. „Já myslím, že lidé by spíše zrušili koncesionářské poplatky, než aby zavedli přímou volbu a odvolatelnost ředitele ČT,“ navrhl.

Podle Okamury je důležitější nezávislost vedení ČT na politicích a naopak závislost na občanech a přímá odpovědnost k občanům. „Kdyby ČT pracovala ke spokojenosti občanů, tak jí totiž nikdo poplatek nezazlívá. Faktem ovšem je, že ČT by měla být normálně placená ze státního rozpočtu – je to stejná veřejná služba jako třeba dálnice,“ uvedl Okamura.

  • Celé znění otázek a odpovědí je ZDE

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…