Když se necháme očkovat, co za to? Studenti po výzvě rektorů žádají výhody

12.08.2021 17:48

Studenti vysokých škol tvrdí, že výzva České konference rektorů k očkování studentů nemá žádnou váhu. Podle nich by spíše školy měly nabídnout očkovaným studentům konkrétní výhody. Mladí lidé jsou totiž zdravotně nejméně rizikovou skupinou a spíše než kvůli obavám z koronaviru se nechávají očkovat kvůli certifikátu, který jim zjednoduší běžný život.

Když se necháme očkovat, co za to? Studenti po výzvě rektorů žádají výhody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Instrukce ke správnému očkování

Česká konference rektorů vyzvala studenty vysokých škol k očkování s tím, že to povede k posílení kolektivní imunity. „Očkováním by sami přispěli k posílení kolektivní imunity a k tomu, aby se neopakoval scénář z minulého podzimu, který si nikdo z nás nepřeje,“ řekl minulý týden za Českou konferenci rektorů Martin Bareš z Masarykovy univerzity.

Podle studentů, oslovených redaktory serveru iDnes.cz, ale výzva rektorů nikoho příliš nepřesvědčí. „Už dávno jsem přestala věřit, že by něco takového na lidi zabralo. Aby výzva fungovala, musela by studentům nabídnout reálné a splnitelné výhody. A to se dělá těžce, když není jisté, v jakém režimu bude probíhat výuka,“ uvedla studentka divadelních studií Anna Pavlína Sedláčková a dodala, že mladí lidé jsou obecně nejméně ohroženou skupinou obyvatel.

Očkovat se tak mladí nechávají spíše kvůli certifikátu a s ním spojeným výhodám. Očkovaní se například nejspíše nebudou muset testovat na kolejích, jak plánují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství.

„Nešla jsem se naočkovat proto, že se bojím nemoci. Šla jsem se naočkovat proto, že chci žít normální život. Myslím si, že tohle je důvod většiny mladých lidí, kteří se jdou očkovat,“ řekla studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Andrea Harmuthová, která taktéž považuje výzvu rektorů za zbytečnou.

„Měla jsem starosti se školou a nebyl čas. Jelikož bych druhou dávku nestihla do konce léta, tak už mi to přišlo zbytečné. Zároveň nemám důvod se očkovat a ani výzva mi žádný nedala,“ uvedla studentka Univerzity Palackého v Olomouci Nikola Kovalčíková s tím, že o očkování nemá nadále zájem, ačkoliv to pro ni může znamenat komplikace při prezenční výuce. „Nejsem jediná, kdo to bude řešit,“ dodala studentka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…