Když se řežou Babišovci, díl druhý. Neuvěřitelný seznam věcí, které mohly sloužit pro korupci úředníků

10.05.2015 11:57

Do rozepře mezi prvním náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou kvůli dotačnímu systému tvrdě vstoupila společnost, kterou auditoři ministerstva financí napadají. Audit došel k závěru, že monitorovací systém MS2014+, který dodala firma patřící bratru vlivného olomouckého politika Martina Tesaříka, je předražený. Z auditu a následného šetření vyplývá, že skutečná cena zakázky na monitorovací systém nebyla zhruba 1,3 miliardy, jak se dosud prezentovalo, ale 2,5 miliardy korun.

Když se řežou Babišovci, díl druhý. Neuvěřitelný seznam věcí, které mohly sloužit pro korupci úředníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1.náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht
reklama

ParlamentníListy.cz exkluzivně získaly text trestního oznámení, kterým se společnost Tesco SW brání proti závěrům auditorů. Právní kancelář docenta Tomáše Gřivny, která oznámení vypracovala, podezírá členy auditního orgánu, ministerstva, auditní společnosti, které na prověrce spolupracovaly, hned z několika trestných činů. A to ze zneužití pravomoci úřední osoby, maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, vystavení nepravdivého potvrzení a zprávy, poškození finančních zájmů Evropské unie a zkreslování o stavu hospodaření a jmění. Společnost Tesco SW v šestnácti bodech napadá audit ministerstva financí. „Všechny výše uvedené skutečnosti vzbuzují podle názoru oznamovatele takové pochybnosti, že je na místě, aby činnost auditního orgánu, popřípadě dalších osob při zpracování návrhu zprávy o auditu byla náležitě prověřena orgány činnými v trestním řízení,“ stojí v trestním oznámení. Firma v něm také naznačuje, že jedna ze společností, která se na auditu měla podílet, se měla ucházet o zakázku na dohled nad monitorovacím systémem. Podle neoficiálních informací ParlamentníchListů.cz má jít o společnost BDO, tedy firmu, která je velmi blízko ministru financí Andreji Babišovi a snaží se skrze státní správu dostat k dalším lukrativním zakázkám. Další faksimile novější verze auditu ParlamentníListy.cz také zveřejňují.

Auditní orgán ministerstva financí po provedení auditu na monitorovací systém dotací MS2014+ poštval na ministerstvo protikorupční policii. Policie nezvykle rychle překlopila závěry auditorů do trestního řízení a provedla domovní prohlídky ve firmě Tesco SW. „Na základě výsledků provedeného auditu, při zohlednění všech aspektů, zjištění a  rizik, jsou hlavní zjištění následující: Podezření na podvod, kartelovou dohodu uchazečů a účelové, popřípadě netransparentní hodnocení nabídek v rámci veřejné zakázky na pořízení aplikace MS 2014+, nedodržení závazných postupů při realizaci veřejných zakázek, v jejichž důsledku nedošlo k výběru ekonomicky nejvýhodnějšího řešení,“ stojí v návrhu zprávy o auditu.

  • Podrobná zpráva auditu ZDE

Ministerstvo pro místní rozvoj ale závěry auditorů nepřijalo. „Ministerstvo se důrazně ohrazuje vůči textu v části Celkový závěr, který formou manažerského shrnutí ještě ostřeji formuluje nepodložené a mnohdy spekulativní podezření, zjištění, rizika a závěry, které nejsou uvedeny v příloze vyplývající z provedeného auditu. Tato tvrzení nejsou nikde uvedena, nejsou ničím podložena, nebo uvádí prosté konstatování, i kterého není zřejmé, jak toto konstatování má přispět k naplnění cílů auditu,“ stojí v příkrém vyjádření ministerstva vůči Babišovu hlavnímu auditorovi.

Firmu Tesco SW vybrala hodnotící komise na ministerstvu pro místní rozvoj. Jejím šéfem byl tehdy náměstek ministra Jan Sixta. Vlivný úředník dnes šéfuje kabinetu ministra financí Andreje Babiše. A právě audit tohoto ministerstva zakázku kritizuje. Sixta však jakékoli pochybení odmítá: „Jsem přesvědčen, že výběrové řízení bylo připraveno s nejlepší možnou péčí. Jako člen hodnotící komise mohu potvrdit, že hodnocení bylo podložené znaleckými a právními posudky. Tyto problémy, neboli stávající rozruch, způsobili nekompetentní auditoři,“ řekl Sixta České televizi. Policie má ale v hledáčku více vysoce postavených lidí z ministerstva a podezírá je i z přijetí úplatku.

Z příkazu k prohlídce jiných prostor a pozemků soudu pro Prahu 7, který vydal soudce Roman Podlešák, lze vyčíst, že podezřelými jsou druhá ředitelka odboru správy monitorovacích systémů Blanka Fischerová, bývalá ředitelka úseku řízení kohezní politiky a současná náměstkyně Olga Letáčková, bývalý náměstek Jan Sixta a další neustanovené osoby. Policie je podezírá ze zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití úřední osoby, sjednání výhody při veřejné soutěži a dražbě a přijetí úplatku. Pražský případ řeší překvapivě protikorupční policie Ostrava, kteří se v minulosti nepříliš úspěšně zaobírali kauzami automobilky Tatra a transportérů  Pandur.

Policisté v Tesco SW při prohlídce počítačů zajistili mnoho e-mailových komunikací mezi lidmi, které podezřívá z trestného činu. Ale například i s bývalým náměstkem ministryně pro místní rozvoj Danielem Braunem nebo Lumírou Kafkovou. „V komunikaci s podezřelým Braunem se se dokonce podařilo zajistit soubor nazvaný „Dárky“, obsahující jména osob, jež od Tesco SW obdrželi VIP dárky,“ tvrdí policie.

Právě toto zjištění, ale i spousta dalších signálů, napovídá tomu, že ne vše, co se kolem auditu a vyšetřování odehrává, se dá snadno odprezentovat jako tunelování eurodotací, ze kterých měl být monitorovací systém hrazen. Když se totiž nezúčastněný člověk zadívá do nabídky dárků společnosti Tesco (rovněž v příloze) nabude dojmu, že za takový dárek by se spíše tvářil přívětivěji, než se nechal zkorumpovat. Proto bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude detektivům dařit prokazovat drsná tvrzení, se kterými zahájili trestní řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…