Když se snižují zisky, falšují se potraviny, kritizuje klimatolog Cílek

01.07.2014 21:35

Češi by se měli snažit čím dál více využívat domácí potraviny, míní klimatolog Václav Cílek. V pořadu Hyde Park Civilizace na ČT kritizoval také některé „zlevňující“ procesy u potravin, jako je alkohol nebo sýry – snižují se zisky, a tak výrobci falšují.

Když se snižují zisky, falšují se potraviny, kritizuje klimatolog Cílek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

„V okamžiku, kdy se snižují zisky, tak se začínají falšovat potraviny,“ uvedl Václav Cílek. Na mysli měl například sýry nebo alkohol, s nímž je z nedávné doby spojená kauza metylalkoholu. „To jsou často takové syntetické směsi čehosi, co nemá ani jméno,“ dodal kriticky.

Podle něj by se mělo co nejvíce potravin využívat domácích, například česká jablka nebo české brambory. Možným řešením je i větší využívání zahrádek. „Je to spíš o tom, postupně se naučit, že něco si můžu vypěstovat sám, něco soused, něco zemědělec kousek za rohem…“ Právě to by podle Cílka mohla zabránit nakupování nekvalitní zeleniny či ovoce.

V pořadu hovořil ale i o těžbě břidlicového plynu, nad níž v Česku visí otazník. „Měli bychom nějaké malé, omezené množství plynu,“ řekl jasnou výhodu geolog a klimatolog. „Problémem je ale doopravdy infrastruktura,“ dodal. Navíc česká krajina je poměrně zastavěná, a tak by těžba podle jeho slov nemohla probíhat stejně jako v USA. „Tudy pravděpodobně cesta nevede,“ zavrhl spíše tuto metodu těžby surovin Cílek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

21:20 Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

ODS myslí na ratingové agentury, lidovci na své venkovské voliče. Takto se podle ekonoma Lukáše Kova…