Když se snižují zisky, falšují se potraviny, kritizuje klimatolog Cílek

01.07.2014 21:35

Češi by se měli snažit čím dál více využívat domácí potraviny, míní klimatolog Václav Cílek. V pořadu Hyde Park Civilizace na ČT kritizoval také některé „zlevňující“ procesy u potravin, jako je alkohol nebo sýry – snižují se zisky, a tak výrobci falšují.

Když se snižují zisky, falšují se potraviny, kritizuje klimatolog Cílek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

„V okamžiku, kdy se snižují zisky, tak se začínají falšovat potraviny,“ uvedl Václav Cílek. Na mysli měl například sýry nebo alkohol, s nímž je z nedávné doby spojená kauza metylalkoholu. „To jsou často takové syntetické směsi čehosi, co nemá ani jméno,“ dodal kriticky.

Podle něj by se mělo co nejvíce potravin využívat domácích, například česká jablka nebo české brambory. Možným řešením je i větší využívání zahrádek. „Je to spíš o tom, postupně se naučit, že něco si můžu vypěstovat sám, něco soused, něco zemědělec kousek za rohem…“ Právě to by podle Cílka mohla zabránit nakupování nekvalitní zeleniny či ovoce.

V pořadu hovořil ale i o těžbě břidlicového plynu, nad níž v Česku visí otazník. „Měli bychom nějaké malé, omezené množství plynu,“ řekl jasnou výhodu geolog a klimatolog. „Problémem je ale doopravdy infrastruktura,“ dodal. Navíc česká krajina je poměrně zastavěná, a tak by těžba podle jeho slov nemohla probíhat stejně jako v USA. „Tudy pravděpodobně cesta nevede,“ zavrhl spíše tuto metodu těžby surovin Cílek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…