Když se to nepovede, tak nás Green Deal zruinuje. Ale je to šance, vykládal v ČT zvláštní velvyslanec Bartuška

14.01.2022 20:45 | Zprávy
autor: vef

Dlouhodobé ceny elektřiny v Evropě klesají, a to už sedmý den za sebou. Do Evropy jde víc plynu, víc fouká a tepleji. I tak jsou ceny v historických výšinách. Proč jsou tak vysoko? Může za to bruselský plán mít Evropu bezemisní? Může za to strach producentů plynu, že bezemisní Evropa už plyn nebude chtít, nebo za to může něco jiného? Bylo by dobré Green Deal opustit a postavit si 2 až 3 jaderné bloky a elektřinu si nechávat sami pro sebe? V Interview ČT24 o tom s moderátorem Danielem Takáčem hovořil zvláštní velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Když se to nepovede, tak nás Green Deal zruinuje. Ale je to šance, vykládal v ČT zvláštní velvyslanec Bartuška
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Václav Bartuška

Úvodem se Bartuška vyjádřil k tomu, zda se cítí být ohrožen tzv. Zeleným údělem.

„Tím rozhodně ne, ale připadá mi riskantní, jak se Evropa rozděluje na dvě části. Na tu část, kde jsme i my, řekněme tu chudší, východ a jih, která vnímá Zelený úděl jako ohrožení, jako riziko. A na tu bohatší, severozápad, která vnímá ten Zelený úděl jako šanci. Tento rozdíl mi přijde jako nebezpečný,“ řekl Bartuška, že je to rizikem i šancí. 

„Je to zlomový okamžik, je to největší projekt, jaký kdy Evropská unie měla. Větší než společný trh, větší než Schengen, větší než cokoliv, co zatím Evropa zkusila, než společná měna. Takže je to něco, co změní naše životy, možná víc, než tušíme, a rozhodně je to něco, co může Evropu zruinovat, pokud se to udělá špatně,“ upozorňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

18:45 „Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

Naložil Kremlu, naložil Pekingu. Toto se mimo jiné hlásalo o mém někdejším starostovi Pavlu Novotném…