Když se uzavřeme do sebe, nevyřešíme nic. A proto Vladimír Dlouhý s Hospodářskou komorou pro běžence chystají...

10.09.2015 21:14

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý volá po vzniku fondu pro azylanty, z něhož by bylo možné financovat např. vzdělávání běženců. Ve čtvrtečním Hyde Parku České televize přidal Dlouhý k nápadu podrobnosti. A nejen k němu. Došlo i na zhodnocení státního rozpočtu na příští rok či čínské investice v Česku. Zkritizoval také české maminky.

Když se uzavřeme do sebe, nevyřešíme nic. A proto Vladimír Dlouhý s Hospodářskou komorou pro běžence chystají...
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR
reklama

Do fondu pro azylanty by přispívaly firmy i stát a z peněz by následně byli vzděláváni uprchlíci, kteří u nás dostanou azyl a mluví anglicky. Z ekonomického hlediska prý navíc není důvod uprchlíků se bát, Česku by běženci mohli jednoznačně pomoci. Konstatoval však také, že řešení uprchlické krize bude velmi složité a bude ho třeba realizovat především v zemích zasažených válkou. My v tuto chvíli musíme pomoci těm, kterým jde o život.

„Naše diskuse tady je trochu sebestředná,“ posteskl si Dlouhý. „Já rozumím tomu strachu, ale ten nevyřešíme tím, že se uzavřeme do sebe... Já nejsem příznivcem kvót, ale možná budeme nuceni přijmout určité množství migrantů, ať se nám to líbí nebo nelíbí,“ doplnil prezident Hospodářské komory. Některé azylanty bychom tedy měli přijmout a vyškolit. Pokud se u nás takový uprchlík rozhodne navždy zůstat, bude to jen dobře, ale i kdyby odešel do jiné země Evropy, každý kvalifikovaný a zaměstnaný uprchlík je mnohem lepší než uprchlík nezaměstnaný.

Americké studie ukazují, že migranti ekonomiku pozvedávají

Část azylantů bude ochotná přijmout i mladoboleslavská Škoda. „Ve Škodovce je Německý kapitál a já si myslím, že Němci budou rádi, když část běženců zaměstnáme u nás a nepřejdou k nim,“ doplnil Dlouhý. Ale nejen ve Škodovce schází pracovní síla. Čechy prý netáhne ani profese kominíka či pokrývače. I tady tedy potřebujeme uprchlíky. „Problém je už v maminkách, které mají pocit, že pro jejich děti, kterým je čtrnáct nebo patnáct, učební obor s maturitou je něco podřadného a že mají jít na gymnázium a následně nějakou vysokou školu, nejlépe nějakou jednodušší,“ popsal situaci Dlouhý.

Uprchlíci přitom nejsou jen nevzdělaní zfanatizovaní mladí muži, jak si mnozí myslí. Jde např. o velmi vzdělané Syřany, kteří mají podnikatelského ducha, jen jim doma padají na hlavu bomby. „Ale tito lidé odcházejí do Německa,“ poznamenal. Studie ze Spojených států přitom ukazují, že migranti ekonomiku pozvedávají.

Státní rozpočet, EET a Čína

Pár slov Dlouhý pronesl také na adresu státního rozpočtu pro příští rok. Sedmdesátimiliardový schodek mu připadá odpovídající současné situaci, ale detaily bude třeba ještě prostudovat. Prostor k šetření přitom vidí především v oblasti státní správy. „Také si myslím, že náš sociální systém je až příliš štědrý, ale zároveň nepomáhá adresně těm, kteří to potřebují,“ posteskl si Dlouhý.

Před kamerami dal také za pravdu exministru financí Miroslavu Kalouskovi, který hlasitě upozorňuje na to, že se nedaří snižovat strukturální dluhový schodek, tedy schodek očištění o jednorázové vlivy. Podle Dlouhého má Kalousek sice pravdu, ale těžko se to počítá.

Pokud jde o elektronickou evidenci tržeb, podle prezidenta komory snad postihne ty podnikatele, kteří daně neplatí, tudíž ji vnímá pozitivně. Stejně vstřícně hledí i na čínské investice v Česku. Podle prezidenta je třeba uvítat každého zahraničního investora, který přinese další kapitál. A pokud si nás Číňané vyberou jako základnu pro další expanzi do střední a východní Evropy, pak to rozhodně nebude nic špatného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…