Keller: Sloužíte mocným. Trápíte chudé. Taky zchudnete. Pozor na budoucnost

31.03.2021 11:58

Filozof a publicista Jan Keller se v rozhovoru se sociologem Petrem Hamplem pobavil o levici, pravici a potřebě nové ideologie. „Domnívám se, že bude posilován trend k udržení či vzestupu zlomku středních vrstev, konkrétně těch nejnovějších, a deklasován bude ten zbytek. Pro zvrácení těchto trendů bude klíčové, nakolik bude obětovaná většina středních vrstev schopna si uvědomit, odkud jí hrozí nebezpečí. Pokud si bude myslet, že od vrstev lidových, skončí velice brzo mezi nimi," poznamenal mimo jiné Keller.

Keller: Sloužíte mocným. Trápíte chudé. Taky zchudnete. Pozor na budoucnost
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Jan Keller v ostravském knihcentru

Podle Hampla vidíme trend neustálého zhoršování situace. A to s perspektivou, že se blíží kolaps. „Jeho důsledky opět dopadnou hlavně na příslušníky nižších tříd," uvedl Hampl. Vidí Keller také nějakou možnost změny tohoto trendu?

„Já si myslím, že dopadnou spíše na příslušníky středních vrstev. Nižším třídám totiž není možno vzít tolik jako těm středním, jejich příjmy jsou už tak nízké a majetky prakticky nemají. A v souvislosti se středními vrstvami bych parafrázoval výrok německého sociologa Klause Offeho, který kdysi prohlásil: Kapitalismus není schopen žít ani se sociálním státem, ani bez něho. Měl tím na mysli, že sociální stát ubírá prostředky, které by bylo možno investovat do výroby. Tím snižuje možnosti soukromého zisku. Zároveň ale sociální stát přerozděluje tyto prostředky způsobem, který zvyšuje kupní sílu obyvatel, což prospívá i těm, kdo vyrábějí. Bez koupěschopné poptávky není sebevětší produkce k ničemu," poznamenal Keller. 

„Stejné napětí, domnívám se, existuje i mezi elitou a středními vrstvami v rovině mocenské. Mocenská elita nemůže žít ani se středními vrstvami, ani bez nich. Skutečná majetková elita, která tvoří v ekonomicky vyspělých zemích desetiny procenta obyvatel, potřebuje střední vrstvy (hlavně ty nové a v době globalizace ty nejnovější) k tomu, aby vykonávaly její panství nad společností," podotkl. 

Domnívám se, že bude posilován trend k udržení či vzestupu zlomku středních vrstev, konkrétně těch nejnovějších, a deklasován bude ten zbytek. Pro zvrácení těchto trendů bude klíčové, nakolik bude obětovaná většina středních vrstev schopna si uvědomit, odkud jí hrozí nebezpečí. Pokud si bude myslet, že od vrstev lidových, skončí velice brzo mezi nimi," sdělil Keller.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…