Keller o hrátkách s mandáty: Tvůrci učebnic politologie mají zoufale málo fantazie

10.11.2012 12:59

Hrátky s volebními mandáty jsou v Česku nejen důkazem toho, že tvůrci učebnic politologie mají zoufale málo fantazie, jsou taky způsobem, jak si zahrát vabank o smysl voleb a osud demokracie. To podle sociologa Jana Kellera dokazují roztodivně vznikající spolky, dobrovolně odcházející rebelové či stíhaní poslanci.

Keller o hrátkách s mandáty: Tvůrci učebnic politologie mají zoufale málo fantazie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně
reklama

Sociolog Jan Keller ve svém komentáři pro sobotní Právo připomíná, jak podle politologických příruček vypadá demokracie. Tento ukázkový model pak přirovnává k situaci u nás, kde tyto jednoduchá a všem srozumitelná pravidla neplatí.

Roztodivné spolky

Pro příklad Keller uvádí Karolínu Peake, kdy poslanci zvolení za určitou stranu přestávají hájit její program a zakládají roztodivné spolky, které žádný mandát od voličů nezískaly, tak jako v případě LIDEM.

Naopak poslanci, kteří podle svých slov vzorně dodržují program strany, za niž byli zvoleni, se svého mandátu lehkomyslně vzdávají, míní sociolog. „To je případ trojice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr. Svým složením mandátu zmínění pánové voličům oznámili, že už je přestalo bavit prosazovat jejich vůli a své pozice v parlamentu vymění za jiné solidní zajištění,“ dodává.

Štít proti spravedlnosti

Dále taky máme početnou skupinu trestně stíhaných zákonodárců, které ani nenapadne se mandátu vzdát. „Rádi by ho využili jako štítu, který znemožní, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost,“ píše Keller v Právu.

Podle autora jsou tyto a jim podobné hrátky s mandáty důkazem toho, že tvůrci učebnic politologie mají zoufale málo fantazie, jsou taky způsobem, jak si zahrát vabank o smysl voleb a osud demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…