Keller před občany řekl, proč ČSSD odejdou voliči a varoval před největším nebezpečím pro Evropu

21.03.2014 21:35

REPORTÁŽ Když Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miroslava Němcová (ODS) pochválili Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za jeho postoj k situaci na Ukrajině, sociální demokracie tím přišla o mnoho procent hlasů v evropských volbách. V Hranicích to za účasti tří europoslanců řekl renomovaný sociolog, profesor Jan Keller, který sem přijel v rámci své kandidatury za ČSSD do Evropského parlamentu besedovat s občany.

Keller před občany řekl, proč ČSSD odejdou voliči a varoval před největším nebezpečím pro Evropu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jan Keller při besedě s občany

Anketa

Kterou z těchto osobností byste chtěli za prezidenta?

hlasovalo: 25599 lidí
Podle Kellera by EU měla Ukrajinu přijmout až poté, co vyřeší své vlastní problémy. Keller také vyzdvihl inteligenci Andreje Babiše a varoval před nebezpečím, které hrozí Evropě.

„Sociální demokracie chce držet ve volbách do Evropského parlamentu pozici přesně uprostřed mezi takzvanými eurohujery a euroskeptiky. Euroskeptici jsou nepřijatelní, protože nedokáží vysvětlit, co by bylo s naší zemí, pokud by se Evropská unie rozpadla, což úplně vyloučeno není, ale je velice pravděpodobné, že bychom na tom nevydělali. A eurohujeři nejsou na místě, protože Evropská unie dělá spoustu chyb a pokud se nemá rozpadnout, tak bude muset ty chyby velice rychle napravovat a hlavně nedělat chyby nové, ke kterým se chystá,“ řekl v pátek odpoledne na úvod besedy několika desítkám posluchačů v Koncertním sále Městského úřadu Hranice.

Lidé jsou až na posledním místě kvůli neoliberálům

Po krátkém představení přítomných sociálně demokratických europoslanců Olgy Sehnalové, Zuzany Brzobohaté a Vojtěcha Mynáře následovala diskuse. Jeden z prvních dotazů se týkal dosavadního působení našich europoslanců, kteří podle tazatelky nejsou dostatečně průbojní. Podle Kellera však jde o sílu jednotlivých frakcí. „Zatím Evropa funguje na základě pravicových neoliberálních receptů a lidé jsou až na posledním místě. Na prvním místě jsou banky a zájmy bank. Tak to bude, dokud to povedou neoliberálové, ale pokud socialisté získají větší zastoupení, tak bez ohledu na to, jak kdo z nich je průbojný, ostatní přehlasují,“ reagoval Keller.

Poté Keller varoval před největším nebezpečím pro Evropu. „Mluví se teď o tom, že se z třinácti zemí Evropy mají do Evropského parlamentu dostat skupiny xenofobní, rasistické a neofašistické. Pokud přesáhnou počet 28 europoslanců lidé, kteří hlásají nenávist mezi jednotlivými národy Evropy, mohli by si ustavit svůj parlamentní klub a z našich daní by byla jejich propaganda financována.“

Situace Řecka

Po chvíli se probírala situace Řecka. „Situace je tam zoufalá. Řecko má nějakých deset milionů obyvatel, je tam osmadvacetiprocentní nezaměstnanost, nezaměstnanost mladých je téměř na úrovni Španělska a Itálie. Nedaří se řešit řecký dluh i přesto, že sociální stát, který tam byl, nebyl nijak rozmařilý. Řecko je z hlediska sociálních výdajů pod evropským průměrem. Není pravda, že velkorysé sociální dávky zemi zadlužují a přivádějí ke kolapsu. Řecko nemělo rozvinutý sociální stát. Evropské země v průměru dávají dvacet sedm procent svého HDP na sociální výdaje, Řecko startovalo z nějakých dvaceti procent a teď se dotáhlo na dvacet pět procent a už to musí zkrouhávat,“ uvedl Keller.

Anketa

Jste rádi, že jsme členy Evropské unie?

22%
78%
hlasovalo: 22128 lidí
A pokračoval: „Česká republika, když jsem o tom učil po Evropě před pěti lety, dávala na sociálno dvacet dva procent. Teď je někde na úrovni Irska se sedmnácti procenty. Proti nám je Řecko rozhazovačný sociální stát, ale jen proti nám, protože takové země, kde to skutečně funguje, jako Francie nebo Německo, dávají na sociálno třicet procent anebo třicet tři procent jako Dánsko nebo Švédsko. Z toho je vidět, že Řecko nebylo zadluženo velkými sociálními výdaji. Ty země, které sociálno podporují, na krizi reagují lépe a zadlužení jim nehrozí, zatímco ty země, které sociálno opomíjely, jsou ve velkých dluzích.“

Evropa by měla nejprve řešit vlastní problémy, poté přijímat nové členy

Ohledně Ukrajiny se pak vyjádřil, že by si Evropa nejprve měla vyřešit svoje problémy a až poté přijímat další členy. „Jestliže nedokázala za pět let řešit problém Řecka, jak chce vyřešit problém Ukrajiny, proti které je Řecko bohatá země a vyloženě ekonomický tygr? Na Ukrajině bude ještě jednoznačněji vidět, že země, která je prudce zadlužená a možná několik týdnů ji dělí od ekonomického kolapsu, vůbec na sociální stát nic nedává. Ukrajinský důchod je v současné době devadesát eur měsíčně. Za to si ve dvou lidech můžete dopřát pěkný pobyt ve francouzské restauraci, ale jen s rozlévaným vínem, se značkovým ne,“ podotkl sociolog, kterého ocenil prezident Zeman medailí Za zásluhy.

Fotogalerie: - Rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman

Brusel nenařizuje řetězcům, že mají prodávat šunty

Následně se řeč stočila na kvalitu potravin. Europoslankyně Sehnalová se podivovala nad rozdílnou kvalitou či cenou potravin a drogistického zboží zakoupeného v obchodních řetězcích v ČR ve srovnání s jinými zeměmi EU. Současně upozornila na to, že Evropský parlament v roce 2011 přijal nařízení o poskytování informací o potravinách. Mezi největší změny podle ní patří například lepší čitelnost obalu díky větší velikosti písma, zvýraznění alergenů ve složení potraviny nebo označení země původu čerstvého masa. Toto nařízení má začít platit už letos.

Profesor Keller k tomu pak dodal: „Jsem si jistý, že Brusel nenařizuje obchodním řetězcům, že u nás mají prodávat šunty a v Německu a ve Francii za stejné ceny mnohem kvalitnější zboží. Řetězce žádné takové instrukce nedostaly ani od parlamentu ani od komisařů. Pro mě z toho vyplývá, že pokud by byla Evropa rozbitá, tak řetězce by k nám i dál vozily ty šunty. To nesouvisí s fungováním Evropy. Vina Evropy je, že proti tomu něco nedělá.“

Podle něj nás nadnárodní koncerny z nějakého důvodu diskriminují a dívají se na nás jako na lidi druhé kategorie, kteří nemají tak vyvinuté chuťové pohárky jako Němec nebo Francouz. „Tyto řetězce to budou dělat nezávisle na tom, zda bude Evropa existovat, nebo ne. Proti tomu se musíme bránit – využít Evropu a když to nepůjde, tak z mého pohledu se snažit dostat zase na potravinovou soběstačnost,“ uzavřel sociolog téma kvality potravin.

Nešťastná pochvala Zaorálka

Na závěr setkání padl ještě dotaz týkající se shody s postojem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k situaci na Krymu. „Nejsem odborník na geopolitiku. Nemohu kvalifikovaně říct, čí má být Krym. Mě zajímají volby do Evropského parlamentu a ukrajinská otázka mě zajímá z hlediska splnitelnosti slibů, které dávám lidem. Jestliže lidem říkám, že se budu zasazovat o to, aby na sociálno šly větší prostředky, tak tento můj slib bude zpochybněn v okamžiku, kdy tyto prostředky nepůjdou do Řecka, Portugalska, k nám, ale půjdou na Ukrajinu, protože prostředky nejsou nafukovací. Pokud by šly na Ukrajinu, já už teď tuším, že řada předsevzetí by pak neměla smysl, protože by na to prostě nebyly finance,“ odpověděl Keller.

Podle něj bylo nešťastné, když Zaorálka  pochválil za postoj ke Krymu právě Karel Schwarzenberg a Miroslava Němcová. Podle Zaorálka Putinův projev k situaci na Krymu působil jako by chtěl obnovit ruské impérium. Zároveň Zaorálek uvedl, že Putin zřejmě pokládá Evropskou unii za nepřítele. „Pochvala z úst Karla Schwarzenberga a Miroslavy Němcové umazává sociální demokracii mnohem více procent v evropských volbách, než kolik já bych byl schopen sehnat, když budu jezdit od rána do večera celý duben a květen po náměstích v celé republice,“ hněval se Keller.

„Musím však vyzvednout inteligenci pana Babiše, který má výhodu, že jeho hnutí nemá ministra zahraničních věcí,“ prohlásil s tím, že Babiš dokáže tuto výhodu využít. „Dnes se ho v Právu ptali, jaký je jeho postoj k Ukrajině a on jim na to řekl: Ukrajinu milujeme, všechny konkrétní dotazy klaďte ministru Zaorálkovi. Tím získal pro ANO stejný počet hlasů, který byl okamžitě umazán sociální demokracii,“ řekl na závěr Keller. Poté podepisoval občanům fotografie.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…