Kellner: Jsme horší než Rusko. Reflex názor vyvrací

21.04.2012 12:47 | Zprávy

Komentátor Bohumil Pečinka z časopisu Reflex se vyjádřil ke slovům podnikatele Petra Kellnera, podle něhož je Česko v otázce korupce horší než Rusko. Pečinka dokazuje, že to není pravda.

Kellner: Jsme horší než Rusko. Reflex názor vyvrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ve vnímání korupce jako problému je Rusko na 140. – 150. místě a Česko asi o sto míst před ním. Nezbytnou vstupenkou do ruského byznysu jsou navíc tzv. kryši. „V překladu je to ochranka, ve skutečnosti mafiánská síť, jež chce z vašeho podnikání automatické výpalné ve výši deseti procent ze zisku,“ vysvětluje Pečinka.

Pro Kellnera je Rusko výhodné

Podle bankovního experta se v Rusku realizuje třicet až padesát procent HDP za pomoci úplatků. „Nejhorší je, že v Rusku je obrovské množství aktivit stále v rukou státu. Dosazení úředníci se cítí ,vlastníky procesů‘ a za každou aktivitu požadují náležité ,protiplnění‘,“ řekl Reflexu podnikatel.

„Tyhle věci pochopitelně Kellner ví, protože si jimi musel projít,“ říká bankéř. „Na druhou stranu je dnešní Kellnerův PPF vzhledem ke svému podnikatelskému významu hráčem jiné kategorie a má do určité míry privilegované postavení, jež si ovšem musel zasloužit svými investicemi v Rusku.“

Putinovská demokracie je v Rusku rozhodně více řízená než demokratická. Podle Pečinky je proto jasné, že Kellnerova slova jsou buď hloupost nebo nesmyslná lež člověka, pro kterého je systém v Rusku výhodnější.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…