Klára Samková v Partii o uprchlících vypustila taková slova, že ji museli mírnit Hašek i Zahradil

20.09.2015 12:12

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD), advokátka Klára Samková, analytik Petr Robejšek a europoslanec Jan Zahradil (ODS). Debatovali o uprchlické krizi a před kamerami bylo opravdu živo. Samková hovořila o premiéru Sobotkovi jako o zrádci národa a o uprchlících jako o vojácích v civilu. Politici Hašek a Zahradil se ji sice pokoušeli mírnit, ale marně. Zahradil hrál „ďáblova advokáta muslimů“.

Klára Samková v Partii o uprchlících vypustila taková slova, že ji museli mírnit Hašek i Zahradil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková

„Na české státní hranici teď doháníme to, co nedělají kolegové v Řecku a v Itálii... Hasíme až následky, nikoli příčinu,“ posteskl si hned v úvodu pořadu Hašek. Plně prý podporuje vládu jak v otázce zostření ostrahy hranic, tak v důrazném odmítání povinných kvót. „Kvóty jsou jen slohové cvičení,“ doplnil hejtman. Následně ostře vyčinil Německu za to, že napřed otevřelo svou náruč uprchlíkům, aby pár dnů na to oznámilo, že už to nezvládá. „Česká republika je jednou z posledních zemí, která dodržuje unijní právo i české zákony, a já chci z tohoto místa poděkovat ministrovi vnitra,“ zaznělo také od hejtmana. Jasně odmítl vydírání z řad jiných států EU, které by nám snad chtěly zatrhnout evropské dotace. Podle hejtmana jde o nepřijatelný nátlak.

Coby opoziční politik Zahradil plně podpořil současný postoj vlády, ale rýpl si do Haška kvůli Dienstbierovi. „Pan hejtman by si to měl vyjasnit se svým kolegou Jiřím Dienstbierem, který tady házel čísly,“ podotkl europoslanec. Uprchlická krize podle něj ukazuje, že „hurá evropanství“ bylo v podstatě jen přetvářkou, neboť pod tlakem jedná každý stát sám za sebe.

Robejšek byl stejně nekompromisní. „Evropská unie selhává v poslední dekádě permanentně. Setkáváme se se společenstvím, které si hraje na stát, má svůj parlament a dokonce i svého prezidenta, ale není schopné chránit své hranice. To je přitom jedním ze základních rysů státu,“ přisadil si k tématu politolog a ekonom. EU má podle jeho názoru smysl jen jako společný ekonomický prostor, ze kterého mají prospěch všichni zúčastnění.

Armády v civilu kráčejí do Evropy, zuřila Samková

Podle Samkové už je Schengen mrtvý, podobně jako tzv. Benešovy dekrety. Haška následně požádala, aby si promluvil se svým stranickým šéfem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „Premiér se v současné době chová jako zrádce národa,“ udeřila dáma. Hašek se ale předsedy vlády zastal. Rozhodně se prý nechová jako zrádce národa, když tak důrazně odmítá kvóty a hájí národní zájmy. Samková se mu ale vysmála. „Pokud to bude tak, že kvóty odmítneme, ale uprchlíky přijmeme, tak to je tedy skutečné řešení,“ poznamenala ironicky. „Já prohlašuji, že jde o řízenou invazi armády v civilu,“ doplnila.  

Spolu s Haškem podstatně mírnější slovník volil i Zahradil. Zodpovědní státníci podle Zahradila takovýto slovník volit nemají, protože to nepřispívá k řešení situace. Znovu ovšem zopakoval, že EU jednoznačně selhala a břímě řešení krize teď leží na národních státech, které dělají, co mohou. Plot sice možná není nejlepším řešením, ale jde o technická opatření, která chrání Schengen. Na tom se oba politici shodli.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Já bych chtěl říci i paní Samkové, že tady nejde o žádnou invazi. Já jsem viděl uprchlíky, kteří vystupovali z vlaku na břeclavském nádraží s dětmi, a takto opravdu nevypadá invaze,“ obrátil se na Samkovou Hašek. Podle hejtmana i europoslance bychom měli v první řadě podpořit státy, které jsou „jako první na ráně“, jako Turecko nebo Jordánsko. Robejšek doplnil, že bychom měli důrazně zakročit také proti pašerákům.

„Já bych prosil vládu, aby vytrvala ve svém odmítání kvót v jakékoli podobě. Napřed je třeba ochránit vnější hranice EU a pak lze diskutovat o všem,“ zdůrazňoval. Následně v temných barvách vykreslil, jak vlastně vypadá tzv evropská solidarita. „Solidarita znamená to, že velcí hráči v EU špatně rozhodnou, ale důsledky svého rozhodnutí přesunou i na jiné státy,“ podotkl zamračeně. Ukázalo se to v řecké krizi i teď. Pokud nám budou kvóty z Bruselu nařízeny, máme je odmítnout i tak. EU s námi sice může zahájit nějaké kárné řízení, ale to může trvat roky a mezitím se může situace výrazně změnit.

Hašek i Zahradil svorně Robejškovi dávali za pravdu. V tom se prý Evropské unii musíme postavit a vytrvat. Hašek v té souvislosti připomněl slova vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který uvedl, že v případě, že by byla Česká republika přehlasována, jak navrhuje třeba Německo, a kvóty na přerozdělení uprchlíků by musela zavést povinně, pak bychom se měli bránit u soudu ve Štrasburku. Zároveň hejtman zdůraznil, že ČR není v tomto postoji sama, ale reprezentuje názor minimálně zemí Visegrádské čtyřky, tedy stejný, jako mají Slovensko, Polsko a Maďarsko. 

Zahradil šel ale ještě mnohem dále. "Pokud by na radě ministrů došlo k přehlasování České republiky kvalifikovanou většinou, a ta možnost je stále pravděpodobnější, tak jediná odpověď české vlády na to musí být NULA. Prostě nepřijmeme vůbec nikoho," zdůraznil europoslanec.

Vláda se k nám chová jako k dětem, nedala se zastavit Samková

V tu chvíli znovu razantně vstoupila do vysílání Samková, která opět nenechala nit suchou ani na české vládě. Ta se prý chová jako někdejší komunistický předák Miroslav Štěpán, který o demonstrantech z listopadu 1989 mluvil jako o dětech. I náš kabinet si podle Samkové zřejmě myslí, že se občané chovají jako děti a musí být rozhodnuto za ně.

Michal Hašek se však proti jejím slovům znovu ohradil a ocenil přístup české vlády. Kladl si ovšem otázku, proč se do řešení uprchlické krize více nezapojují státy Perského zálivu. A pokud k nám uprchlíci chtějí jít, budou vítáni, jestliže budou respektovat naše pravidla. Stejně to viděl i Robejšek. Podle jeho názoru je největší slabinou Západu to, že nebezpečně ustupuje ze svých hodnot. „V tomto smyslu střední Evropa hraje roli obhájce těchto hodnot."

„Já tady budu hrát roli ďáblova advokáta. V naší frakci v Evropském parlamentu máme tři muslimy a všichni tři jsou občany Velké Británie, jsou loajálními poddanými Jejího Veličenstva a všichni tři mají rádi svou vlast – Velkou Británii,“ mírnil znovu především Samkovou Zahradil. Zužovat migrační problematiku toliko na islám je podle Zahradila zkrátka zavádějící.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …