Klára Samková vydává knihu. Opřela se o právo na svobodu projevu

07.07.2016 15:15

Knihu 111 vtipů o advokátech vydala v těchto dnech advokátka Klára Samková. Jak uvedla na svém facebookovém profilu, rozhodla se tímto počinem bojovat proti diskriminaci.

Klára Samková vydává knihu. Opřela se o právo na svobodu projevu
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Klára Samková

„Považuji za svou morální povinnost bojovat proti jakékoliv diskriminaci, a to i na vlastní náklady a na všech frontách. Zde jsem se rozhodla zamezit další diskriminaci advokátů, o kterých koluje jen velmi málo vtipů a ty navíc nikdy nebyly sebrány a nevyšly knižně,“ píše Samková s tím, že již je vše napraveno. „Doufám, že k potěše mnohých,“ dodala.

Advokáti jsou podle ní takřka vyloučeni ze vtipkování. „Vtip, satira a posměšky jsou přitom základní a zejména v Čechách neodmyslitelnou součástí národní kultury. Takže ačkoliv existují vtipy o blondýnkách, policistech, tchyních, homosexuálech, ba i Židech a Cikánech/Romech, vtipy o advokátech fatálně chybí. Když, tak jsou skryty mezi vtipy o právnících, kterých i tak je pomálu,“ dodala ke své sbírce, o níž informovala i předsedu České advokátní komory Martina Vychopeně. Napsala mu mimo jiné to, že tuto situaci považovala s ohledem na čl. 1 Listiny za dále již zcela neúnosnou.

„Podle mého názoru právo na rovnost v důstojnosti zakládá také právo na rovnost v dobírání si této důstojnosti, a to například ve formě vtipů. Důležitost vtipu, satiry a nadsázky také opakovaně zdůraznil ve svých judikátech Evropský soud pro lidská práva, který se zaobíral vtipem a satirou v rámci svého posuzování práva na svobodu slova,“ napsala Samková Vychopeňovi. 

„S pílí mi vlastní jsem sebrala od svých přátel napříč kontinenty, jakož i z internetu v několika jazycích vtipy speciálně o advokátech. S lítostí musím konstatovat, že je jich málo: podařilo se mi jich identifikovat pouze 111. Věřím však, že každý krok, zejména ten první, v zastavení diskriminačních praktik má svou cenu a že s pomocí veřejnosti, v jejíž širokou pomoc doufám, se mi záhy podaří sbírku rozšířit a vydat v dalších nových rozšířených vydáních,“ napsala ke své sbírce také Samková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

6:16 Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

„Říkám jasné NE pokusům na dětech! Děti nejsou pokusnými králíky!“ spílá poslankyně SPD Monika Jaroš…