Klaus: Ať si uprchlíky ze Sýrie vezme ten, kdo podporoval rozvrácení jejich země

02.01.2015 14:47

Exprezident Václav Klaus ostře kritizoval imigrační politiku a odmítl řízení státu jako firmy. "Do politiky se hrnou jen neúspěšní byznysmeni," prohlásil Klaus.

Klaus: Ať si uprchlíky ze Sýrie vezme ten, kdo podporoval rozvrácení jejich země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Publikum na setkání Euro Business Club, které bylo poslední v roce 2014, tvrdilo, že je třeba změnit politiku a označilo za pozitivní, že do politiky vstupují byznysmeni s postojem, že je třeba stát řídit jako firmu. S tím ovšem Václav Klaus zásadně nesouhlasí.  „Musím jako profesor ekonomie reagovat s tím, že ekonomika státu je něco diametrálně a fatálně odlišného než ekonomika firmy. Kdybychom se vrátili do éry debat z komunistické éry, tak tam byla vždy snaha řídit ekonomiku státu jako ekonomiku firmy a dobře jsme viděli, že to Státní plánovací komise nezvládá.“ Podle Klause úvaha o řízení ekonomiky jako firmy je z definice protimluv a fatálně chybná úvaha.

Více čtěte ZDE:

Nevede je k tomu altruismus, ale neschopnost…

O Klausově vystoupení na setkání Euro Business Club informoval komentátor euro.e15.cz Pavel Páral. Klaus podle svých slov nevěří altruismu geniálních byznysmenů, kteří najednou z lásky k lidstvu a k této zemi přešli z byznysu do politiky. „To je pohádka, která by měla být natočena pro štědrovečerní vysílání televize nějakým kvalitním režisérem, třeba Janem Hřebejkem, a tu bych docela rád sledoval místo těch pěti standardních a známých, které máme rádi a které televize roky nabízí,“ komentoval prý exprezident obhajobu počínání Andreje Babiše a s úsměvem dodal: „Já myslím, že do politiky vstupuje neúspěšný byznysmen, kterému nezbývá už nic jiného, než aby ze svého byznysu vycouval, nebo byznysmen, který pochopil, že na byznys nemá.

Ubytuj si svého uprchlíka

Klaus prý také reagoval velmi vyhraněně i na dotaz bezpečnostního experta Andora Šándora, kterého zajímalo, zda si exprezident myslí, že na problém uprchlíků se má reagovat tím, že jejich přijetí je naší morální povinností. „Nejsem obhájcem imigrace. Byl jsem vždy toho názoru, že člověk má v principu žít tam, kde se narodil,…“

 „Syrské uprchlíky by měl přijímat ten, kdo celé roky bojoval proti prezidentu Asadovi v Sýrii a kdo fandil všem islamistům a al-Káidám, které napadaly syrský režim. V zemích, které tuto politiku dělaly a jejichž politici toto hlásali, by si měli vzít domů do svého šestipokojového bytu svého uprchlíka. A i u nás každý, kdo hájil boj proti Asadovi, by se prý měl okamžitě přihlásit na Ministerstvu zahraničí a nabídnout ubytování syrskému uprchlíkovi, protože se mu podařilo rozvrátit syrský stát a vyvolat toto vraždění. Jedině takto by se podle Klause mělo uvažovat o imigraci. „A doufám, že se objeví nějaké hnutí NE, místo hnutí ANO, které bude tuto politiku prosazovat,“ tvrdil Václav Klaus.

Exprezident také poukázal na to, že dokud bude Evropa sociálním státem blahobytu, tak bude jako magnet přitahovat imigranty z celého světa a nemůže tomu být jinak.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…