Klaus: OSN by neměla být ambicióznější

27.09.2010 8:55

V pátém díle Zápisků z USA, které vycházejí v deníku Právo, Václav Klaus opět seznamuje čtenáře se svými postřehy z cesty do Spojených států. Tentokrát se zaměřil na svůj projev v OSN.

Klaus: OSN by neměla být ambicióznější
reklama
„Nic jako „průměrný", obvyklý, standardní obyvatel New Yorku neexistuje. Každý v nějakém ohledu vyčnívá," vysvětluje Klaus a zároveň se zamýšlí, zda se situace za poslední dobu změnila či byla různorodost obyvatelstva taková vždy.

V jednom ze svých ranních postřehů si všímá, že v oblíbeném knihkupectví na 5. avenue, za poslední dva roky zmizely z regálů knihy o prezidentu Obamovi a díla o Keynesově apoteóze a jeho řešení finanční krize ve třicátých letech. „Obojí už z regálů zmizelo, na obojí už je názor o hodně jiný než před rokem a půl," píše prezident ve svých Zápiscích z USA vydaných v deníku Právo.

Evropská unie nemůže v OSN vystupovat jako jeden člen, podle Klause je to v pořádku

Prezident tentokrát věnuje většinu prostoru právě Valnému shromáždění OSN. Neopomíná zmínit, že Evropská unie žádala OSN, aby se její zástupce mohl Valného shromáždění zúčastnit a případně zde vystoupit. Organizace spojených názorů Unii nevyhověla. „Kdybych byl ze země mimo EU, také bych asi říkal, že se uvnitř EU musí dohodnout, zda EU je nebo není jeden stát," píše svůj názor na věc Klaus.

Pozastavuje se také nad hodnotou členství v OSN. Zmiňuje setkání s představitelkou státu Nauru, jež čítá okolo třinácti tisíc obyvatel. Podle pravidel OSN má ale každý stát jeden hlas bez ohledu na počet obyvatel." Přesně to ukazuje sílu i slabost této organizace. Neměl by být nějaký limit?" klade si otázku Václav Klaus.

OSN by nemělo být ambicióznější než je

Neopomíná zmínit své oficiální vystoupení v OSN a shrnuje jeho obsah. Kromě toho, že organizaci slíbil, že Česko dále bude aktivním členem a má zájem o aktivní spolupráci s ostatními státy, také řekl, že „není důvod, aby OSN začalo hledat nějakou svou novou, daleko ambicióznější úlohu, než tomu bylo dosud".

„Svět se změnil a struktura orgánů OSN a váha jednotlivých zemí, která vznikla po 2. světové válce, kdy mělo OSN 51 zakládajících členů, nevyhovují tomu, když má dnes členů 192," řekl v projevu Klaus.

Klaus nechce, aby OSN vytvářela nové instituce kvůli regulaci světové ekonomiky 

Nezapomněl také dodat, že OSN nemá přispívat k posilování myšlenky globální regulace světové ekonomiky, k čemuž prý nemá vytvářet žádné nové instituce.

Dále čtěte:

Klaus promluví v OSN o globální vládě. Setká se i s Obamou

Kníže: Delegaci do OSN vede Klaus. Spory nečekejte

Prezident: OSN má státy reprezentovat, ne jim vládnout

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kls
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …