Klaus: Pod pláštíkem covidu nás likvidují. Cizí zájmy. Dělejme něco! Konec strachu

28.10.2020 12:02

Druhý český prezident pronesl před Obecním domem v Praze projev, v němž dal najevo své rozhořčení nad tím, že letos nebude 28, říjen slaven důstojně a s úctou, jak to bývalo v minulých letech. Požádal občany, aby se nenechali ničit strachem z koronaviru.

Klaus: Pod pláštíkem covidu nás likvidují. Cizí zájmy. Dělejme něco! Konec strachu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Václav Klaus
reklama

Před 102 lety byl vyhlášen samostatný stát, v jehož čele stál T. G. Masaryk. Česká republika navazuje na tradice tohoto státu. Tedy alespoň donedávna navazovala. V minulých letech si lidé s úctou připomínali, co jejich předci vykonali. Letos to bude jinak. Alespoň podle druhého českého prezidenta Václava Klause.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8724 lidí

Proto se před Obecním domem v Praze rozhodl promluvit k národu a vyzvat ho, aby se nepodřizoval cizím zájmům a nenechal se svázat strachem z koronavirové epidemie.

„Zakladatelé našeho státu ve složitých válečných poměrech strachu nepodlehli a svůj záměr prosadit dokázali. Vezměme si z nich příklad. Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach. Je jen na nás, jestli mu podlehneme,“ prohlásil Klaus s odkazem na první světovou válku.

Ve jménu boje proti koronaviru je, podle Klause, lidem postupně okrajována svoboda, a ekonomika českého státu je již několik měsíců ničena. Toto je podle názoru exprezidenta třeba zarazit.

„Zůstaneme-li v pasivitě, zvítězí-li strach nad svobodou, necháme-li si vnutit arogantní, údajně expertní rozhodování, a podřídíme-li se cizím zájmům, o všechno přijdeme. Nejen o to, co jsme vytvořili my, dnes žijící, v uplynulých letech, ale přijdeme i o dílo těch, jejichž odkaz si dnes připomínáme,“ zdůraznil Klaus v projevu, jenž je uveřejněn také na stránkách Institutu Václava Klause.

Václav Klaus k 28. říjnu:

Nenechme zvítězit strach nad našimi životy

Projevy a vystoupení, 28. 10. 2020

Před sto dvěma lety byl v této budově vyhlášen svobodný a demokratický stát, jehož dědicem je dnešní Česká republika. Toto výročí bývalo slaveno důstojně, s úctou, s pokorou vůči tomu, co bylo tehdy vykonáno a s důvěrou a nadějí v budoucnost. Dnes tomu tak není.

Zakladatelé našeho státu ve složitých válečných poměrech strachu nepodlehli a svůj záměr prosadit dokázali. Vezměme si z nich příklad. Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach. Je jen na nás, jestli mu podlehneme.

Uplynulé století bylo naplněno úsilím jednou získanou svobodu a národní nezávislost znovu neztratit. Díky odvaze, obětem a práci celých generací našich předků se to nestalo. Toto historické vědomí by nás mělo naplňovat optimismem a motivovat nás k občanské aktivitě i v dnešní době, kdy čelíme novým vážným hrozbám, určitě ne jen zdravotního typu.

Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány Ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika (a s ní důstojné životy statisíců lidí), jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí.

Zůstaneme-li v pasivitě, zvítězí-li strach nad svobodou, necháme-li si vnutit arogantní, údajně expertní rozhodování a podřídíme-li se cizím zájmům, o všechno přijdeme. Nejen o to, co jsme vytvořili my, dnes žijící, v uplynulých letech, ale přijdeme i o dílo těch, jejichž odkaz si dnes připomínáme.

Václav Klaus k 28. říjnu 2020 před Obecním domem v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…