Klaus: Protikorupční revoluce v roce 2013 zlikvidovala ODS, vyprázdnila ČSSD a posílila soudcokracii

17.01.2015 17:13

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus prozradil v rozhovoru pro Českou Justici, co si myslí o soudcokracii, oligarchizaci politiky či módním boji proti korupci.

Klaus: Protikorupční revoluce v roce 2013 zlikvidovala ODS, vyprázdnila ČSSD a posílila soudcokracii
Foto: Matějka
Popisek: Václav Klaus

Velká protikorupční revoluce roku 2013,  jak ji nazval exprezident Klaus, podle něj u nás výrazně oslabila politické strany, zlikvidovala ODS a vyprázdnila ČSSD a propojila nejen byznys s politikou, ale i byznys s médii a strašlivě posílila soudcokracii. "Ve své podstatě došlo ke změně nejen politického, ale i celého společenského systému. Příčiny toho všeho jsou ideové – nedůvěra a nechuť ke svobodě a kapitalismu – i zájmové. Korporativismus a oligarchizaci vždy chtěly mocné kapitálové skupiny. Čili ideově zleva, zájmově z byznysu," řekl exprezident.

Boj s korupcí je nafouknutá bublina

Boj proti korupci je v české republice podle Klause pak nafouknutou bublinou. Nafoukli ji některé mocenské složky a různé iniciativy usilující o posílení své moci v zemi. Je to podle něj zásadní ohrožení naší svobody a naší demokracie. "Jak už jsem uvedl, je to kombinace ideové popletenosti a chladného kalkulu o získání faktické moci v zemi," myslí si Klaus. 

K fungování soudů Klaus uvedl, že považuje za koncepčně velmi sporné – a za prvek soudcokracie – rozbujelé správní soudnictví, ale doplnil, že to je na vážnější diskusi. "...nechci předstírat, že jsem v tomto ohledu nejvíce kvalifikovaným znalcem. Ale mnozí se za ně považují, a také jimi nejsou.”

To, že soudní systém rozhoduje o výši důchodů, o minimální mzdě, o platech soudců, o datu voleb, atd., považuje pak Klaus za naprosto chybné. I to je podle něj soudcokracie. "Převedení některých soudců v mediální celebrity a ovlivňování soudců mediální atmosférou také řadím do soudcokracie," dodal na konto české justice.

Klaus: Chybí u nás "velký právník", reformátor

Na otázku zda, souhlasí s kritickým názorem, že při ekonomické a společenské transformaci z počátku devadesátých let „ekonomové předběhli právníky“, Klaus uvedl: ”Spor nikdy nebyl mezi právníky a ekonomy. Právníci žádný právnický názor neměli. Spor byl a je i dnes mezi ekonomy a ekonomy – kdysi jsme vedli spor s Komárkem a Zemanem, dnes s Ježkem či Mládkem. Je to spor o podstatu a charakter ekonomického systému mezi přívrženci trhu a přívrženci státního intervencionismu. O ničem jiném spor o transformaci 90. let není. A nikdy nebyl,“ uvedl Klaus s dodatkem, že právní řád budujeme permanentně, a posteskl si, že u nás dodnes chybí jakýsi „velký právník“, reformátor, tvůrce právnické transformace. "Ale možná, že to v právu nejde. Není to konzistentní vědní disciplína,” řekl exprezident.

K tématu hospodářské kriminality, která za posledních pětadvacet let rozbujela v České republice, exprezident vznesl otázku: "Proč tedy přetrvává hospodářská kriminalita  v zemích vyspělého světa Západu, který neprošel žádným komunismem a žádnou transformací?" A rovnou na ni i odpověděl: “Protože lidi vždy maximalizují užitek a snaží se právo – je-li to pro ně výhodné – obcházet nebo rovnou porušovat. To je konstantou lidského konání a předpokládat, že lidé jsou nebo budou andělé, nikam nevede. Zdokonalujme náš právní systém, jak nejlépe umíme, ale nepřevádějme všechny defekty společenského systému na moralistickou báchorku o tom, že někdo udělal záměrně chyby v právním řádu, aby umožňoval hospodářskou kriminalitu. To si snad nemohou myslet ani pánové Janeček či Babiš. Ani paní Marvanová. Ti jenom hrají své politické hry a využívají jakéhokoli argumentu, který je po ruce, “ prohlásil Klaus a dodal, že mnohé hospodářské delikty byly konány ne kvůli absenci pravidel, ale kvůli porušování pravidel. To, že taková porušování pravidel nebyla vždy potrestána, nebylo podle exprezidenta nedokonalostí pravidel, ale nedokonalostí justice, policie a dalších bezpečnostních a soudních orgánů.

Klaus dále komentoval kritiku, která padala na jeho hlavu a sice v tom, že údajně bránil odhalování "praní špinavých peněz". Debatu na toto téma označil za politickou hru proti jeho osobě. “Špinavé peníze jsem nikdy nehájil, jen jsem říkal, že je obtížné, nákladné a svými dopady dvojsečné je chtít všechny odhalit. Nepodařilo se to zatím v žádné zemi světa a není divu, že ani v postkomunistické České republice. Všechny vážné mezinárodní odhady však říkají, že na tom v šedé či černé ekonomice, v daňových únicích, v černých penězích nejsme tak špatně. Jsme ovšem mistry světa v hraní záludné politické hry na korupci a černé peníze. Proto lidé u nás věří, že jsme na tom mimořádně špatně,“ vysvětlil Klaus.

V závěru se pak vyjádřil i k příčinám postupné proměny normativního práva v právo nárokové. Klaus předně řekl, že právo je odraz reality, i když má nemalou autonomii.

  • Původní rozhovor ZDE
     

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…