Klaus čerpá své představy o politické kultuře v Moskvě, píše komentátor

03.04.2012 15:58

Komentátor Jan Macháček krátce navštívil Moskvu a dospěl k přesvědčení, že právě odtud čerpá český prezident Václav Klaus své představy o ideálním kapitalismu. Právě tam se totiž můžeme setkat s atomizací společnosti, agresivitou a zatýkáním za projevení nesouhlasu s vládnoucí garniturou. Macháčkův komentář přináší server Hospodářských novin (HN).

Klaus čerpá své představy o politické kultuře v Moskvě, píše komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

V ruské metropoli Moskvě se setkáte s agresivitou na silnicích i se zatýkáním občanů za projevení svého politického názoru. A není to náhodou v Česku stejné? Agresivitu v plné kráse předvedl lobbista Roman Janoušek, když vozem bezohledně vrazil do člověka a se stáním před soudem za projevení politického názoru má zkušenost např. „ničitel politických plakátů“ Roman Smetana.

Zakážeme billboardy

„Moskva mi vůbec připadá jako ideál kapitalismu podle Klause. Individualismus, atomizovaná společnost, bezohlednost, agrese, nezájem o veřejný prostor. To, jak se zachoval opilý řidič Janoušek, je v Moskvě podle všeho celkem běžné. Auta (džípy především) na přechodech záměrně zrychlují a najíždějí do chodců. Nikoli občas, ale pořád a všude. Zásadně se parkuje na přechodech a policie u toho asistuje. Důležité je zajímat se o svou vizáž (v salonech krasoty) a svoje auto. Jakýpak levicový chodec, nebo levicový chodník? O ultralevicovém cyklistovi ani nemluvě,“ píše komentátor.

Další český příklad, který vypadá, jako by z oka vypadl svému ruskému vzoru, představuje zrod úřadu na kontrolu billboardů, kterým se současná vláda zabývá. Macháček poukazuje na to, že se napříště zakáží billboardy, u kterých není každému zřejmé, kdo si je zaplatil. „Tyto billboardy přitom byly často velmi vtipné. Teď budou zakázané – smět používat je budou jen registrované politické strany. To je ovšem drsné porušení svobody slova a projevu, a navíc pod diktátem politických stran,“ shrnuje čertovinu autor.

Jeden rozdíl tu ale podle Macháčka je. Je to solidarita občanské společnosti s těmi „nechtěnými kriticky laděnými občany“ je v Rusku asi větší než u nás. Přitom podle autora není žádným tajemstvím, že pohled do Ruska v minulosti opakovaně odhalil i problémy české společnosti. Není na čase s nimi něco dělat?

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…