Klaus hovořil o Ukrajině: Československo jsme museli rozdělit rychle. Jinak by přišli lidé jako Albrightová a začali by nám radit

9. 3. 2015 9:01

Ukrajinský konflikt rozpoutaly Spojené státy americké společně s některými evropskými politiky. Rusko pouze reagovalo na nastalou situaci. V rozhovoru pro Tiroler Tageszeitung, jehož český překlad uveřejnil prokremelský Sputnik, to prohlásil bývalý český prezident Václav Klaus. Uvedl také, že Ukrajinci si podobně jako Čechoslováci musí vyřešit své problémy sami, bez vnějšího vměšování.

Klaus hovořil o Ukrajině: Československo jsme museli rozdělit rychle. Jinak by přišli lidé jako Albrightová a začali by nám radit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus v budově svého někdejšího působiště prognostického ústavu
reklama

Klaus v rozhovoru uvedl, že konflikt na Ukrajině vyprovokovaly USA prostřednictvím organizace Majdanu. „Patřím k menšině politiků, novinářů a intelektuálů, kteří se domnívají, že tlak přišel ze Západu. Z tohoto pohledu na Rusku vina neleží. To, co Rusko udělalo, z mého pohledu, je reakcí a vynuceným pohybem," uvedl bývalý český prezident a dodal, že dle jeho názoru již probíhá studená válka, z níž nevidí žádné východisko.

Klaus také poznamenal, že Ukrajina byla vždy křehkou a rozdělenou zemí. A že si neumí představit, že by po tisících obětech a škodách mohla ještě existovat v původní podobě. V této souvislosti někdejší český prezident zkritizoval ukrajinské politiky za to, že nezačali s žádnými podstatnými jednáními a snaží se údajně všechno vyřešit silou, přičemž ne svojí vlastní, nýbrž zahraniční. Klaus míní, že by si Ukrajinci měli své problémy vyřešit sami.

„Během rozdělení Československa jsem věděl, že musíme udělat všechno sami a bez vnějšího vměšování. Museli jsme přitom jednat rychle, jinak by lidé jako Albrightová (bývalá ministryně zahraničních věcí USA) nebo Gensher (bývalý ministr zahraničních věcí SRN) přišli a začali nám radit, co máme dělat. Ukrajinci si sami musí najít kompromisní řešení. Ostatní svět bezpochyby musí pomoci, ale přijatelné kompromisy se nediktují zvnějšku," myslí si politik.

Někdejší český prezident rovněž vyjádřil pochybnost nad tím, že by se na Ukrajině nacházela ruská vojska. Takové informace považuje za řeči a hypotézy. Kdyby se na Ukrajině skutečně nacházela ruská vojska, Američané by to prý neustále všude rozhlašovali.

Celý rozhovor v češtině k přečtení ZDE 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

21:21 Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

Publicistka Karolína Stonjeková se pustila do bývalé ombudsmanky Anny Šabatové a Jakuba Patočky, vel…