Klaus je zpátečnický extremista, tvrdí Švejnar

09.03.2011 22:46

Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Jan Švejnar se opět pustil do svého soka z prezidentských voleb 2008 Václava Klause. Podle něj nynější hlava státu neřídí Česko dobře.

Klaus je zpátečnický extremista, tvrdí Švejnar

"V případě Václava Klause došlo k tomu, co jsem avizoval během kandidatury, že bude mít černobílé vidění světa s dosti extrémními názory. To není pro naši zemi blahodárné, jsme často vnímáni jako černá ovce Evropy, která má problém se rozhodnout. Máme prezidenta, který je euroskeptik, pro někoho přímo eurofob," řekl Švejnar pro iDnes.cz.

SLEDUJEME téma Přímá volba prezidenta

Dodal, že on sám se vidí jako přesný Klausův opak a naznačil, že je ochoten se znovu ucházet o nejvyšší post ve státě. S Klausem se ale již nestřetne, toho se prezidentská volba v roce 2013 týkat nebude, nemůže totiž kandidovat potřetí.

Zatím se nijak nesnažím

"Téma mé kandidatury občas vyvstane při různých diskusích a při běžném hovoru, ale žádné konkrétní úsilí zatím nevyvíjím. Spíš udržuji běžné kontakty s politickými stranami a jednotlivci, třeba nad tématem hospodářské politiky, a tam na to občas zajde hovor," doplnil opatrně Jan Švejnar, jehož prezidentskou kandidaturu již podpořil například i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Švejnar se také podílel na sestavování programu Věcí veřejných, tak doufá, že by pro svou kandidaturu mohl získat podporu i této strany.

Spolupracuji se všemi

"Já jsem si hned po sametové revoluci vytyčil, že budu spolupracovat se všemi demokraticky orientovanými stranami a vládami, radit jim, sdílet s nimi své názory. Takže jsem rád přijal i nabídku Petra Nečase na členství v Národní ekonomické radě vlády," vysvětlil své široké ideologické rozkročení Švejnar.

Nicméně jednu věc mají oba muži společnou, a to kritiku reformy důchodů. Klausovi i Švejnarovi vadí způsob, jakým kabinet premiéra Petra Nečase chystané změny vysvětluje občanům.  

"To je zcela výjimečně věc, v níž se s Václavem Klausem shodnu," uzavřel Švejnar.

Dál čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…