Klaus jmenuje Petra Bendla novým ministrem zemědělství

6. 10. 2011 6:30

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek odpoledne jmenuje Petra Bendla do funkce ministra zemědělství, jak informovaly ParlamentníListy.cz jako první. Někdejší středočeský hejtman nahradí v kabinetu v úterý odvolaného Ivana Fuksu.

Klaus jmenuje Petra Bendla novým ministrem zemědělství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl
reklama

Bendl do vlády nepřichází poprvé, funkci ministra si vyzkoušel už v roce 2009, kdy stál v čele resortu dopravy. Budoucí ministr zemědělství je členem ODS od roku 1992, v letech 2002 až 2010 byl místopředsedou strany.

Hlava státu jej do ministerské funkce jmenuje v 15:00, o půl hodiny později Bendla na ministerstvu zemědělství uvede do funkce premiér Nečas.

Předseda vlády navrhl odvolání Fuksy z vlády v úterý bez předchozích náznaků. Svůj krok vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s prací svého stranického kolegy. Vyčetl mu například chyby při správě lesů a vadilo mu, že Fuksa málo hájil ve vládě stanoviska ODS.

Středočeskou organizaci občanských demokratů Bendl vede od listopadu 2007, 15. října regionální ODS ale čeká volba nového lídra. Podle Nečasova vnitrostranického oponenta Petra Tluchoře se premiér Nečas snaží jmenováním Bendla ministrem ovlivnit vlivnou organizaci právě před volbou nového lídra.

V čele této organizace by totiž mohl Bendla nahradit právě Tluchoř, který má na své straně větší část vlivných regionálních politiků. Také Fuksa patří mezi středočeské občanské demokraty blízké Tluchořovi. Středočeská organizace přitom před nastávajícím sjezdem jako jediná otevřeně odmítla například prodloužení mandátu Nečasova vedení ODS.

Čtěte:

Potvrzeno. Bendl bude ministrem. Už zítra odpoledne

Bendl trefil Tluchoře: Nejsi šéfem středočeské ODS, mluv sám za sebe

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…