Klaus junior se ve Sněmovně rozohnil kvůli domácím porodům: Udělej si free. Paní visí v bahně v lotosové pozici

18.06.2021 22:06

Poslanec Václav Klaus mladší (Trikolora) se dnes v Poslanecké sněmovně rozhorlil nad domácími porody. A to při projednávání zákona o veřejném zdravotním pojištění. Reagoval tak na spor poslankyně Olgy Richterové (Piráti) a některých poslanců lékařů ohledně porodních asistentek.

Klaus junior se ve Sněmovně rozohnil kvůli domácím porodům: Udělej si free. Paní visí v bahně v lotosové pozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Živě se debatovala například maturita z matematiky. Povinná, či nepovinná?

Richterová na půdě Poslanecké sněmovny požadovala, aby porodní asistentky mohly o ženy a děti lépe pečovat, čímž by došlo k odlehčení přetíženého zdravotního systému. Snažila se uvést i příklady situací a objasnit šíři spektra problémů. „To hlavní, o co mi jde, aby ženy po porodu měly co nejkvalitnější možnost péče doma,“ uvedla. Následně hovořila například o podpoře kojení, ale také o screeningu metabolických vad novorozenců. 

„Péče v šestinedělí je u nás obecně nedostatečná. Je to klíčové období pro navázání vztahu matka–dítě, klíčové období pro podporu kojení, pro rozjezd kojení. Patrně mnozí víte, jak prospěšné kojení je. Pro celý život má významné zdravotní benefity, a také právě pro vztah mezi maminkou a dítětem,“ poznamenala mimo jiné ve své řeči Richterová.

„Když jsem také zavítal v tomto parném dni do Sněmovny, tak se tady vyjádřím k tomu sporu skupiny lékařů tady s paní Richterovou a spol.,“ podotkl poté ve svém slově Václav Klaus mladší.

Stenografický zápis schůze najdete ZDE.

„Já nejsem lékař, asi třicet let jsem učil. Česká republika patřila z hlediska matematiky a přírodních věd k naprosté špičce, než přišli aktivisté a začali říkat – matika není důležitá, dítě nesmí nic stresovat, bla bla bla, a teď už nejsme o parník před Polskem, před Slovenskem a srovnatelnými zeměmi. Je to v pytli. V lékařství v prenatální péči jsme světová špička z hlediska úmrtnosti dětí, kvality péče. Všechny naše i bohaté dámy se vrací z Ameriky, z Anglie rodit domů. Jsme naprostá špička, a tady se vede právě spor o to, zlikvidovat to, udělat ty free domácí porody, kde paní visí v bahně za nohy v lotosové pozici, jo, což...“ řekl Klaus mladší za potlesku a pobavení v sále. „Což je samozřejmě naprosto skvělé, dokud se něco nezkazí,“ uvedl.

„A podívejte se na ty úmrtnostní tabulky před padesáti lety. Ženy mezi dvaceti a třiceti lety, jak jsme na tom byli, a tohle vy tady hájíte. Já mám čtyři děti, tři porody byly naprosto v pořádku, jeden, kdybychom rodili doma, tak místo mistra republiky v basketbalu dorostu máme nějakého ležáka nebo něco takového. Čili já jsem zásadně proti těmto aktivitám a rozhodně to nepodpořím,“ zakončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder

9:11 My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder

ČT má menší problém. Jedna věta totiž Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zatahala za uši: „Vlá…