Klaus ml.? Půjde s Babišem! Béčko Babiše! varují Pečinka a Sezemský

29.09.2019 20:47

V sobotu se v Brně sešel ustavující sjezd hnutí Trikolóra. Podle očekávání byl jeho předsedou zvolen Václav Klaus mladší. V souvislosti se strategicky politickou orientací této strany nyní padají zajímavé názory, jak se Trikolóra nakonec vybarví. Podle komentátora Bohumila Pečinky bude tato strana jako Babišův satelit. Podobně i z Šafrova Fora zaznívá, že bude hnutím jednoho muže a B-tým hnutí ANO.

Klaus ml.? Půjde s Babišem! Béčko Babiše! varují Pečinka a Sezemský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího
reklama

Pečinka ve svém textu poukazuje na to, že před půlrokem v rozhovoru pro Právo a opět v páteční MF Dnes předseda Václav Klaus ml. řekl, že rozdělení na pravici a levici dnes ztratilo smysl. „Slyšet něco podobného od člověka s příjmením Klaus je šok,“ dodává s tím, že Trikolóra v pojetí Klause mladšího má však být pravolevé uskupení, kde na jedné straně stojí libertarián Mach, expert Trikolóry na ekonomiku, na straně druhé socialista a exposlanec ČSSD Koudelka, expert na právo.

Vtip je podle jeho slov v tom, že toto místo už v Česku dokonale zabral Andrej Babiš se svým hnutím ANO a z druhé strany Tomio Okamura a SPD. Hlavní věc, které se všichni řečníci na sjezdu vyhýbali jako čert kříži, byla podle Pečinky budoucí orientace na Andreje Babiše a jeho systém, který zde vytváří.

Je to takové nevyslovené tajemství, kterého se žádný z členů vedení příliš nedotýkal, ale které bylo všudypřítomné, dodává komentátor. Ta nevyslovená věta byla: Andrej Babiš je tu na dalších šest let, tak proč bychom si s ním nezavládli? Napovídala tomu prý účast místopředsedy ANO Petra Vokřála a dalších dvou poslanců za Babišovo hnutí.

„Tato věc nakonec bude hlavní tragédií Trikolóry – stane se satelitním uskupením v plánech Andreje Babiše a bude vytvářet clonu v jeho budování autoritativního režimu a provazování zájmů jeho firem a českého státu,“ je přesvědčen Pečinka a dodává, že v tu chvíli pak hodnotově napsaný program Trikolóry splaskne, jako když špendlíkem propíchnete balónek.

Podobný názor sdílí i komentátor deníku Forum24.cz Jiří Sezemský. I on se pozastavil nad tím, že pro zahajovací sněm Trikolóry bylo symbolické, že na něm vystoupil jediný politik z jiného subjektu, místopředseda ANO Petr Vokřál, který se ve svém vystoupení vymezil vůči těm, kdo nejsou „ochotni převzít vládní odpovědnost“, zatímco vůči hostitelům se zachoval vstřícně.

Zároveň poukazuje na to, že Klaus mladší vstup do vlády s hnutím ANO podporoval už po parlamentních volbách a nepřipojil se ani k vymezování vůči permanentnímu střetu zájmů Andreje Babiše, projednávanému i na evropské půdě. „Při hlasování ve Sněmovně se nejednou ocitl v jeho táboře,“ podotýká.

Oba politici podle jeho slov mají navíc mnoho společného. „Spojuje je populistická rétorika a vymezování vůči stejným konkurentům. Z mnoha vyjádření na sociálních sítích i v běžném politickém provozu je patrné, že se předseda Trikolóry a jeho stoupenci více navážejí do Babišovy opozice, případně vládní ČSSD, než do ANO, SPD nebo KSČM, která vládu drží u moci,“ všímá si.

Klaus mladší už dříve odmítl dělení nalevo a napravo. Sám dnes zdůrazňuje, že Trikolóra není pravicová strana. Není to ani strana tradičního typu, ale všeobjímající hnutí jednoho muže po vzoru ANO a SPD Tomia Okamury, píše dál Sezemský.

„Program Trikolóry (podobně jako u ANO) nejde a je jen vábničkou na voliče, kteří ho budou brát vážně. Jejím jediným skutečným programovým bodem je vstoupit jako B-tým ANO do vlády s Andrejem Babišem,“ shrnul pak Sezemský na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…