Klaus před polskými novináři: USA, část západní Evropy a Polsko se snaží rozbít Rusko. Veliký risk

8. 1. 2015 15:56

Spojené státy, část západní Evropy a Polsko si přejí rozbití Ruska a jeho návrat o desetiletí zpět, což se nedá pochopit. V rozhovoru, který dnes zveřejnila polská tisková agentura PAP, to řekl bývalý český prezident Václav Klaus. Rozdílný přístup Polska a dalších třech zemí visegrádské skupiny (V4) jej prý nepřekvapuje proto, že země V4 nikdy nebyly příliš úzce svázané.

Klaus před polskými novináři: USA, část západní Evropy a Polsko se snaží rozbít Rusko. Veliký risk
Foto: Matějka
Popisek: Václav Klaus

Klaus, který hovořil s polskými novináři o současném dění na východě Evropy, česko-polských vztazích či Evropské unii, se vymezil vůči tvrdému postoji Západu k Moskvě, kterou EU či USA trestá hospodářskými sankcemi za anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny.

"Nerozumím stupni zaslepení některých lidí v otázce příčin vzniku ukrajinské krize. A nerozumím Americe, části západní Evropy ani Polsku, že si přejí - vedle Ukrajiny, což se jim už povedlo - rozbití Ruska a jeho krok o dekádu zpět. To je veliký a neodpustitelný risk," prohlásil Klaus bez dalšího vysvětlení.

Polsko je ze zemí V4 vůči Rusku nejrazantnější

Ruská ekonomika se v současnosti potýká se složitou situací kvůli poklesu cen ropy a dopadům západních sankcí. Zatímco Polsko intenzivně podporuje novou ukrajinskou vládu a označuje Moskvu za agresora, představitelé ČR, Slovenska nebo Maďarska hovoří daleko smířlivějším tónem a někteří z nich odmítají protiruské sankce.

Klaus jakožto dlouholetý kritik užší evropské integrace, k níž se Polsko pod vládou liberálů hlásí už sedm let, pochválil "velký úspěch", jehož dosáhla polská ekonomika v posledních letech. Vztahy obou zemí by ale podle Klause mohly být lepší, kdyby Poláci a Češi neměli vůči sobě řadu předsudků. "Čech rád jezdí k teplým mořím, a to Balt není. Češi rádi vyrážejí na lyže do Alp, a tedy na jih, ne na sever. Poláci častěji vyjíždějí za prací do západní Evropy, nás to tam tak netáhne. Polsko chce být regionální mocností, což se Čechům moc nelíbí," jmenoval český exprezident několik důvodů, proč jsou si podle něj obě země vzdálenější, než by mohly být.

Rozhovor se dotkl i klimatického balíčku schváleného v říjnu Evropskou radou. V jeho rámci se země osmadvacítky zavázaly ke snižování energetické náročnosti svých ekonomik a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie. Klaus označil balíček za "nesmysl, políček do tváře všem, kteří seriózně debatují o takzvaném globálním oteplování a prezentují argumenty a příčiny toho, že celá ta doktrína je postavena na falešných premisách".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…