Klaus promluví u britských odpůrců EU. Bez iluzí o unii

23. 4. 2012 12:26

VÍME PRVNÍ Prezident republiky Václav Klaus bude hovořit 3. května v Londýně pro konzervativní think tank odpůrců Evropské unie Bruges Group na téma Evropská integrace bez iluzí. Tak se jmenuje i poslední Klausova kniha o EU.

Klaus promluví u britských odpůrců EU. Bez iluzí o unii
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Václav Klaus na přednášce
reklama

Čestným předsedou Bruges Group je bývalá britská premiérka a expředsedkyně Konzervativní strany Margaret Thatcherová. Think-tank je blízký euroskeptickému křídlu toryů, podporuje vystoupení Spojeného království z Británie a jeho vstup do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), které zaručuje národní suverenitu, ale současně i přístup na trhy zemí EU. Podobný program má i Strana svobodných občanů, kterou založil Klausův exporadce Petr Mach.

Bývalý poradce Thatcherové i nejlepší řečník europarlamentu

S Bruges Group spolupracuje i bývalý poradce Thacherové John O´Sullivan a nynější ředitel Rádia Svobodná Evropa John O´Sullivan, který několikrát vystoupil i na Klausově Centru pro ekonomiku a politiku.
 
S Bruges Group taktéž kooperuje i šéf europoslanců Strany nezávislosti Spojeného království UKIP) Nigel Farage, kterého Klaus přijal před pár lety na Hradě a který je patrně nejlepším řečníkem Evropského parlamentu. Farage se chystá v červnu do Prahy, kdy by měl promluvit na klausovské Akci D.O.S.T. Farage se mimo jiné proslavil tím, že přirovnal „evropského prezidenta" Hermana van Rompuye k mokrému hadru.
 
„Myslím si, že Václav Klaus je nejlepším státníkem Evropy dneška," řekl ParlamentnímListům.cz Farage. Klause oceňuje za to, že se nebojí jít proti proudu a hájí demokratická práva občanů jednotlivých národních států EU.

Klaus – vedoucí státník, který oponuje evropské centralizaci

Bruges Group na pozvánce připomíná, že Klaus započal thatcheristické ekonomické reformy, když byl prvním českým premiérem. „Václav Klaus je vedoucí evropský státník, který oponuje evropské centralizaci,“ upozorňuje též pozvánka.
 
Think tank připomíná i Klausův citát, že „v kontrastu k Marxovi podporovatelé globálního vládnutí nevěří v to, že spása přijde prostřednictvím proletariátu, nýbrž pokorně předpokládají, že přijde skrze ně samotné… Projevy nadnárodní pokrokovosti, globální vládnutí a Evropská unie nahrazují liberální demokracie a národní státy a vedou nás do fáze postdemokracie.EU chce nahradit projekt, který je dnes nefunkční tím samým však ve větším měřítku. To je zcela absurdní.“ Institut též upozorňuje, že Klaus oponuje teorii globálního oteplování.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

20:42 Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

Reakce na rozhodnutí Miroslava Kalouska (TOP 09) nekandidovat znovu v příštích volbách do Sněmovny n…